W Egipcie znaleziono 59 nietkniętych sarkofagów z mumiami, które mają ponad 2500 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Egipscy archeolodzy ogłosili jedno z największych znalezisk w ostatnich latach. W starożytnej nekropolii w Sakkarze, około 32 km na południe od Kairu, znaleziono 59 nietkniętych sarkofagów z mumiami. Według przedstawicieli egipskiego Ministerstwa Starożytności, wiek szczątków to około 2500 lat. Wstępne ustalenia wskazują, że drewniane sarkofagi zostały wykonane dla kapłanów, wysokich urzędników i elity późnego okresu faraonów w okresie 664-525 p.n.e.

 

Sakkara to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Znajduje się tam również nekropolia starożytnego egipskiego miasta Memfis oraz licząca 4650 lat piramida schodkowa Dżesera, najstarsza zachowana duża kamienna budowla na świecie.

 

Wyjątkowość znaleziska polega na tym, że część sarkofagów zachowała swój pierwotny kolor. Jedną z nich postanowiono otworzyć już podczas prezentacji dla publiczności i dziennikarzy. Zgodnie z przewidywaniami w środku znajdowała się mumia, owinięta w płótno pogrzebowe i ozdobiona jasnymi hieroglifami.

 

Chociaż naukowcy wciąż mają wiele do zrobienia, zanim będą mogli ustalić, kto spoczywa w znalezionych sarkofagach, eksperci uważają, że byli to kapłani i przedstawiciele elity późnego okresu faraonów (664-525 p.n.e.). Ponadto w dwóch głębokich 11-metrowych studniach znaleziono łącznie 28 posągów Sokarmy, boga płodności i patrona zmarłych, a także brązową statuetkę boga Nefertuma o wysokości 35 cm, inkrustowaną drogocennymi kamieniami. 

 

Znalezisko było również pierwszym dużym odkryciem od czasu wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, które doprowadziło do zamknięcia muzeów i stanowisk archeologicznych. Ponadto archeolodzy mają nadzieję, że duża liczba sarkofagów z mumiami może nadal spoczywać obok piramidy Dżesera. Niewykluczone, że to dopiero początek wielkich odkryć w tym miejscu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

59 nietkniętych sarkofagów z

59 nietkniętych sarkofagów z mumiami ! No i co ? Piramidy to nie sa grobowce faraonów ? Budowane z takim trudem w takim tempie i to za pomocą krzemienia i rylca że 59 faraonów pochowanych ? Inna sprawa, że takie grzebanie się w pogrzebanych to raczej glebszego sensu to, to niema. No chyba że w piramidach.Tylko jak to teraz spreparować razem ? 

 

Mam wrażenie że coś mi się poprzestawiało. A nie no...Sorry, to tylko śtuczna inteligĘcja mnie naszła a nawiedziła.

Portret użytkownika Kwazar

A od dawien dawna. To coś jak

A od dawien dawna. To coś jak te piramidy zbudowano tylko trochę później. Coś jakieś około ,ze 20 lat róznicy było.Oczywiście niewolniki najpierw zudowali Piramidy a potem faraony zeszły były i ich pochowali tam.Spoko, to tylko archeologiczna chrologia jest ! 

Skomentuj