W Egipcie wykopano szczątki nowego dinozaura

Kategorie: 

Źródło: Andrew McAfee/Carnegie Museum of Natural History

Egipscy paleontolodzy dokonali rzadkiego odkrycia. W oazie Dakhla w centralnej części kraju wykopano skamieniałości dinozaura z okresu późnej kredy. Znalezisko to ma dla naukowców bardzo ważne znaczenie.

 

Szczątki należą do Mansourasaurus shahinae - tytanozaura z grupy zauropodów. Jest to najbardziej kompletny szkielet dinozaura z okresu późnej kredy jakiego zdołano dotychczas wykopać w Afryce. Odnaleziono części czaszki, dolną szczękę, kręgi szyjne i kręgosłupa, żebra, większość ramienia i kończyn przednich, fragment tylnej stopy oraz kawałki wyrastających ze skóry płytek.

Źródło: Hesham Sallam/Mansoura University

Skamieliny pochodzą z okresu późnej kredy - mają około 80 milionów lat. Odkopała je ekspedycja składająca się z paleontologów i studentów z Uniwersytetu Mansoura. Naukowcy podają, że długość ciała Mansourasaurus shahinae była zbliżona do autobusu szkolnego, ważył mniej więcej tyle co dzisiejszy słoń afrykański, miał długą szyję i był roślinożercą.

Źródło: Andrew McAfee/Carnegie Museum of Natural History

Analiza kości wykazała, że Mansourasaurus shahinae był bardziej zbliżony do dinozaurów z Europy i Azji, niż do osobników z Afryki Południowej i Ameryki Południowej. To sugeruje, że niektóre dinozaury z okresu późnej kredy wciąż mogły przemieszczać się między Afryką a Europą.

Źródło: Mansoura University

Odkrycie ma ważne znaczenie dla paleontologów, gdyż w Afryce bardzo trudno jest natrafić na szczątki dinozaurów z okresu późnej kredy. Skamieliny pozwalają lepiej zrozumieć ewolucję dawnych zwierząt w czasach wędrówki kontynentów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika werka3663

Ile ciekawych rzeczy jest do

Ile ciekawych rzeczy jest do odkrycia na tyy m świecie.Ludzie znają dopiero zaledwie ćwiartkę tego co kryją morza oceany i ziemia.A ludzie grają w jakieś minecrafty i myślą ,że to cały świat.Uświadamiajmy ludzią ile pięknycz rzeczy jest do odkrycia i pozniania.nowe odkrycia są bardzo ciekawe ,a szczególnie skamieniałości dinozaurów  Smile

Portret użytkownika inzynier magister

Niesamowit jest to że te

Niesamowit jest to że te wielgachne zwierzęta żyły zaledwie kilka tysiecy lat temu !!! "Od dziesięcioleci uczy się nas w szkołach o powstaniu wszystkiego z niczego, o ewolucji i brutalnej walce osobników silniejszych ze słabszymi, co zaowocowało pojawieniem się hitlerowców, z ich ideologią śmierci. Tak silna i przez tak długi czas, indoktrynacja fałszem ewolucji powoduje, że zapomnieliśmy o prawdziwej historii Ziemi. Coś się stało z naszą globalną pamięcią, ktoś nam wszczepił inne wspomnienia, a właściwie ich brak, coś nam odebrano ! Zabrano nam naszą ludzką pamięć i tożsamość !"

http://popotopie.blogspot.com/2017/04/tajemnice-zakazanej-archeologii-total.html

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj