W Dzień Niepodległości USA, Kalifornię nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 20 lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Mieszkańcy południowej Kalifornii długo nie zapomną tegorocznego Dnia Niepodległości. Miasto Ridgecrest ogłosiło stan wyjątkowy z powodu trzęsienia ziemi, które było najpotężniejsze od ostatnich 20 lat.

 

W czwartek o godzinie 10:33 czasu lokalnego (19:33 czasu polskiego), w okolicy Ridgecrest wystąpiło trzęsienie ziemi o mocy 6,4 w skali Richtera. W mieście zamieszkiwanym przez około 28 tysięcy ludzi wybuchła panika – wstrząs zniszczył wiele domów i uszkodził ulice. Większość mieszkań pozostało bez prądu, a w kilku lokalizacjach wybuchły pożary. Również na autostradzie 178 odnotowano pęknięcia.

Lokalne media donoszą o rannych, choć nie ustalono, ile osób odniosło obrażenia. W jednym ze szpitali trzeba było ewakuować pacjentów. Nie wiadomo również, jak wielkie są zniszczenia w mieście, ale przynajmniej nikt nie zginął.

 

Agencja USGS naliczyła co najmniej 159 wstrząsów wtórnych – najsilniejszy z nich posiadał moc 4,6 w skali Richtera. Drgania były odczuwalne w Los Angeles, a także w Las Vegas w sąsiednim stanie Nevada.

Czwartkowe trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 20 lat. W 1999 roku, w południowej Kalifornii wystąpiło trzęsienie o magnitudzie 7,1, choć wyrządziło ono bardzo niewielkie straty. Natomiast wstrząs z 1994 roku o mocy 6,7 w skali Richtera, który wystąpił na przedmieściach Los Angeles, był jednym z najbardziej destrukcyjnych, gdyż spowodował śmierć co najmniej 57 osób i wyrządził straty materialne w wysokości 25 miliardów dolarów.

 

Sejsmolodzy od dawna przewidują potężne trzęsienie ziemi w Kalifornii. Teraz ostrzegają, że wczorajsze zjawisko może wygenerować liczne wstrząsy wtórne, a nawet kolejne katastrofalne trzęsienie o jeszcze większej mocy.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Możecie sobie Amerykanie

Możecie sobie Amerykanie świętować niepodległość, siły natury przypomniały tylko że jednak im podlegacie, czy wam się to podoba czy nie. A w ogóle to szczytem bezczelności jest świętowanie niepodległości w kraju ukradzionym Indianom.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika nel35

To jest takie standardowe

To jest takie standardowe zdanie. Nawet jak jest kiepsko, to i tak mówią, ze mają wszystko pod kontrolą.
Natury nie można mieć pod kontrolą. Wszelkie majstrowanie obraca się przeciwko majsterkowiczom.
Rosjanie zmieniali biegi rzek i na dobre im to nie wyszło.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj