W DNA bakterii udało się zapisać obrazek GIF

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W genomie bakterii zapisano prosty GIF, wykorzystując proces dziedziczenia jako nośnik do przechowywania informacji. Przy użyciu narzędzia do edycji genomu, amerykańscy naukowcy zakodowali w DNA bakterii pięcioklatkowy GIF z galopującym koniem.

 

Zespół naukowców zakodował w genomie bakterii krótki film, który można następnie pobrać, aby sprawdzić, czy dane zostały wprowadzone zgodnie z planem. Wykorzystano pięcioklatkowy film z galopującym koniem, powstały na podstawie filmu, który został zarejestrowany pod koniec XIX wieku przez brytyjskiego pioniera fotografii, Eadwearda Muybridge’a.

Aby wstawić te informacje do genomu bakterii, badacze przenieśli obraz na nukleotydy, tworząc kod odnoszący się do poszczególnych pikseli obrazu. Następnie zastosowano specjalne narzędzie do edycji genomów o nazwie CRISPR, aby wstawić zakodowane nukleotydy do kodu genetycznego bakterii E.coli.

 

GIF powstawał ramka po ramce przez pięć dni, zanim dane zostały rozpowszechnione w genomach bakterii. Aby móc odczytać zakodowane informacje, naukowcy zastosowali sekwencjonowanie wobec DNA bakterii, posługując się niestandardowym kodem komputerowym. Osiągnięto 90% dokładności, a zespół naukowców chce w przyszłości wykorzystać nową technikę do tworzenia nośników molekularnych oraz dokładniejszego testowania leków i badania chorób.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet