W Danii, po raz pierwszy od 200 lat, zaobserwowano watahę wilków

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Badacze potwierdzili, że po raz pierwszy od dwóch wieków w duńskim lesie zamieszkały wilki. Wataha składająca się z wilczycy i czterech samców budzi nadzieje na wydanie potomstwa nawet tej wiosny.

Próbki DNA, pobrane z odchodów zwierząt, wskazują, że wilki migrowały od lata 2016 roku z południowo-zachodniej części Berlina, oddalonej o ponad 550 kilometrów.

"Ostatni wilk w Danii zginął w 1813 roku, jednak wymieranie gatunku zaczęło postępować co najmniej od 1750 roku” – twierdzi Peter Sunde, pracownik naukowy Uniwersytetu w Aarhus 

Wilki zaczęły być chronione pod koniec XX wieku, co przyczyniło się do ponownego wzrostu ich populacji oraz migracji zwierząt z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej. Podobną sytuację odnotowano w Austrii, gdzie wilki pojawiły się pierwszy raz od 1882 roku.Uważa się, że w Europie Środkowej, Południowej i Zachodniej jest ponad 12 tysięcy wilków. Wraz ze wzrostem ich populacji pojawiają się już nowe obawy ze strony ludzi. Niektóre kraje skandynawskie zaczęły usuwać dzikie zwierzęta z powodu obaw związanych z ich polowaniem na zwierzęta gospodarskie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj