W czasie ostatniej epoki lodowcowej Ziemia doświadczyła gwałtownych zmian klimatu

Kategorie: 

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121015121911.htm

Dzięki badaniu rdzeni lodowych z Grenlandii i Antarktydy wiadomo, że podczas ostatniej epoki lodowcowej miał miejsce okres, w którym nasza planeta doświadczała dziesiątek nagłych zmian temperatury. Gwałtowne, spadające i ponownie rosnące temperatury – co 1500 lub więcej lat – siały spustoszenie w ekosystemach. Teraz nowe badania, dają nam dowód na to, że cyrkulacja oceanów zwalniała podczas każdego z tych spadków temperatury, a niekiedy prawie się zatrzymywała.

 

 

Naukowcy podkreślają, że potrzeba jeszcze więcej badań, aby określić czy zmiany w cyrkulacji oceanicznej wszczęły gwałtowne zmiany klimatyczne, czy były one pośrednim efektem ubocznym wywołanym przez coś innego.

„Nasze badania potwierdzają pogląd, że zmiany w cyrkulacji oceanicznej były przynajmniej częściowo odpowiedzialne za wywołanie gwałtownych zmian klimatycznych. Jednakże to, co powoduje te zmiany w cyrkulacji, pozostaje tajemnicą” – powiedział Henry.

Ponadto, niejasne jest dlaczego gwałtowne zmiany klimatyczne tego typu, nie wydarzyły się ponownie w ciągu ostatnich 10 000 lat. Niestabilność wydaje się zachodzić tylko w pewnych zakresach temperatury i gdy występuje duża ilość podłoży lodowych.

„Wszyscy chcielibyśmy lepiej zrozumieć, jak działa klimat na Ziemi” – powiedział McManus. „To pokazuje, że istotną rolę może odgrywać globalna cyrkulacja. Dynamika głębokich oceanów bezpośrednio wpływa na ziemski klimat”.

Seria badanych, zmian klimatycznych wystąpiła pomiędzy  25 000  a 60 000 lat temu. Dzięki tym danym opracowano też ogólny wzór dla półkuli północnej. Zgodnie z nim chłodzenie trwa do tysiąca lat, a wtedy lodowate temperatury utrzymują się przez kilkaset lat, co jest znane jako stadiał. Podczas każdego zimnego północnego stadiału, wymiana cyrkulacji zwalniała, więc nie przynosiła tyle samo ciepła na północ z tropików i półkuli południowej.

Znaczniki chemiczne pokazują również, że cyrkulacja zwolniła niemal całkowicie podczas niektórych stadiałów znanych jako zdarzenia Heinrich'a. Gdy ogromne ilości lodowców oderwały się i oddaliły od lądolodu Laurentides, który w tym czasie pokrył znaczną część Ameryki Północnej góry lodowe przyniosły ze sobą słodką wodę, która mogła wpłynąć na cyrkulację oceaniczną. Modele komputerowe sugerują, że dodanie takiej ilości słodkiej wody do Atlantyku mogło zamknąć cyrkulację. To, co wpływało na góry lodowe podczas tych okresów, będzie przedmiotem dalszych badań.

 

Co ciekawe wpływ zmian w oceanicznej cyrkulacji wymiennej na klimat, stał się dziś gorącym tematem podobnie jak wzrost globalnej temperatury czy topnienie lodu oceanicznego. Jeszcze w 2015 roku badania sugerowały, że chłodzenie północnego Atlantyku może być zredukowane w cyrkulacji wymiennej, podczas gdy badania z 2016 roku sugerują, że nie ma tam takiej ilości słodkiej wody, która miałaby na to wpływ. Odpowiedzi na pytania naukowców narazie nie ma.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Zuka
Portret użytkownika Zuka

Komentarze

Skomentuj