W Czarnobylu uruchomiono elektrownię słoneczną

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Ukraina oddała do użytku pierwszą elektrownię słoneczną zbudowaną w strefie wykluczenia w Czarnobylu, praktycznie naprzeciwko sarkofagu nad czwartym blokiem energetycznym, który eksplodował w 1986 roku – donosi Reuters.

 

Największy wypadek w historii energetyki jądrowej miał miejsce w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w nocy 26 kwietnia 1986 r., kiedy po nieudanym eksperymencie produkcyjnym personel stacji stracił kontrolę nad reakcją, a reaktor został całkowicie zniszczony. Z ponad trzydziestokilometrowej strefy ewakuowano ponad 100 tysięcy osób, a ponad 600 tysięcy straciło domy w następstwie wypadku.

 

Stacja słoneczna o mocy jednego megawata, której instalacja została ukończona w grudniu, jest wspólnym projektem ukraińskiej firmy Rodina i niemieckiej spółki Enerparc AG o wartości około 1 miliona euro. Kompleks 3,8 tysiąca paneli wytwarza wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby obsłużyć 2 tys. gospodarstw. Agencja zauważa także, że jest to pierwszy raz od 2000 r., kiedy elektrownia jądrowa w Czarnobylu została ostatecznie zamknięta, a na jej terytorium wytwarza się energię elektryczną.

„To nie jest kolejna elektrownia słoneczna - (to jest) jedyna (stacja) zlokalizowana 100 metrów od reaktora jądrowego, który eksplodował w 1986 roku. Trudno przecenić symbolikę tego projektu ", powiedział reporterom Jewgienij Warjagin, dyrektor wykonawczy firmy partnerskiej projektu Solar Solarobyl LLC, cytowanej przez Reuters.

W przyszłości konsorcjum Enerparc AG - Rodina planuje zwiększyć moc swoich elektrowni słonecznych w strefie wyłączeń czarnobylskich z 1 do 100 megawatów.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Taki

A Fokuszima juz teraz ,,,

A Fokuszima juz teraz ,,,,wyprodukowala,,,,10 razy wiecej SMIECI,,Radioaktywnych niz biedny Czernobil ,,,Ale o tym Sza ..nikt nic nie wieT

To jest Paranoja wystarczy spojrzec na zdiecia satelitarne zeby zrozumiec ze KTOS nas robi w H,,,,ja

Skomentuj