W ciemnych wodach Bałtyku znaleziono dobrze zachowany statek z XVII wieku

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Na dnie Morza Bałtyckiego odkryto statek, który prawdopodobnie był używany przez Imperium Holenderskie w XVII wieku. Był statkiem z trzema masztami i kadłubem zaprojektowanym pod kątem maksymalnej ładowności przy minimalnej załodze. Nie miał też broni. Ale to, co doprowadziło do unicestwienia tego konkretnego statku, pozostaje tajemnicą, ponieważ nurkowie stwierdzili, że jest on w niemal idealnym stanie.

 

Juni Polkko z Badewanne wraz z zespołem nurków, który odkrył zatopiony statek, powiedział, że nie ma żadnych wskazówek, które mogłyby wyjaśnić los statku.

„Kadłub jest nienaruszony. Znajduje się na środku morza, więc nie osiadł na mieliźnie ”- wyjaśnia. Może przewrócił się podczas burzy. A może takielunek zamarzł, przez co statek był niestabilny. Tak naprawdę nie wiemy”.

Zaobserwowano jedynie „drobne” uszkodzenia statku, które przypuszczalnie spowodowała sieć trawlera. Nurkowie widzieli nawet, że ładownie są pełne, chociaż nie można powiedzieć, że statek od 400 lat leży w mule.

 

Juha Flinkman, również z fińskiej grupy nurkowej, powiedział, że spotkanie ze statkiem było „wielką niespodzianką. Ta rodzina statków odegrała kluczową rolę w przekształceniu Republiki Holenderskiej w potęgę gospodarczą, którą była” - powiedział. „Kiedyś były to bardzo wydajne statki. I musimy pamiętać, że ten typ statku był używany przez prawie wszystkich holenderskich odkrywców, tak jak Willem Barents w Arktyce, oraz tych, którzy udali się do Australii i Azji”.

 

Nurkowie znaleźli zatopiony statek u ujścia Zatoki Fińskiej, gdzie, ich zdaniem, warunki pomogły chronić konstrukcję statku.

 

„Tylko w rzadkich miejscach na świecie, w tym w Morzu Bałtyckim, drewniane szczątki mogą przetrwać wieki bez zniszczenia. Ze względu na niskie zasolenie, absolutną ciemność i bardzo niskie temperatury przez cały rok procesy te w Morzu Bałtyckim są bardzo powolne”.

 

Co być może najważniejsze, organizmy stolarskie, takie jak robak okrętowy, nie mogą żyć w takim środowisku. Nawet w morzach o klimacie umiarkowanym wszystkie drewniane wraki znikają w ciągu dziesięcioleci, chyba że zostaną zakopane w osadach.

 

„Całe Morze Bałtyckie nadaje się do przechowywana starych wraków, ale bliżej Zatoki Fińskiej warunki poprawiają się tylko wraz ze spadkiem zasolenia”.

 

Ponadto morze zamarza zimą, więc pokrywa lodowa dodatkowo stabilizuje warunki. Złoty wiek Holandii trwał do końca XVII wieku, ale ostatecznie imperium utraciło wiele posiadłości kolonialnych na rzecz powstającego Imperium Brytyjskiego.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj