W ciągu ostatnich 50 lat z Karaibów zniknęło 80% raf koralowych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com
Biolodzy morscy biją na alarm wskazując na postępującą degenerację karaibskich raf koralowych. Powodem ma być jak zwykle zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne oraz przełowienie. Naukowcy są zdania, że stan rafy w okolicach Karaibów jest tak zły, że można mówić o zagrożeniu dla tamtych koralowców. W tej chwili wszystkie rafy w regionie noszą ślady degeneracji.

 

Zespół uczonych z The Catlin Scientific Survey dokonał inwentaryzacji karaibskich koralowców w celu przygotowania wyczerpującego opracowania pokazującego gdzie dokładnie zniszczenia są największe. Ma to pozwolić przeanalizować przyczyny wymierania koralowców. Według szacunków uczonych w ciągu ostatnich 50 lat zanotowano 80% redukcji ilości koralowców.

 

Ekolodzy ostrzegają, że stan środowiska naturalnego ma tam bezpośredni wpływ na lokalną gospodarkę. Miliony osób są tam uzależnione od rybołówstwa i turystyki. Poza tym rafy koralowe to miejsce życia wielu gatunków zwierząt, a zniszczenie ich habitatu może być równoznaczne z ich wyginięciem, co z kolei w łatwy sposób może doprowadzić do załamania tamtejszych łańcuchów pokarmowych.

 

 

Los innego wielkiego skupiska koralowców, Wielkiej Rafy Koralowej znajdującej się na wybrzeżu Australii, też wydaje się przesądzony, Eksperci twierdzą, że te ekosystemy są bardzo wrażliwe i słabo znoszą górnictwo, które w postaci platform wiertniczych może zniszczyć nieodwracalnie każdy habitat zwierząt żyjących na rafie. Innym czynnikiem powodującym obumieranie koralowców jest wzrost temperatury wody oceanów. Nawet lekka zmiana temperatury może prowadzić do śmierci polipów, z których utworzone są rafy.

Naukowcy zdają sobie sprawę, że sytuacja jest poważna, dlatego inwentaryzacja, którą wykonywano na Karaibach ma być traktowana, jako pomiar referencyjny, do którego będzie się odnosiło przyszłe pomiary i zdjęcia okolicznych raf.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika wodzu

Mocny temat :) ale chciałem

Mocny temat :) ale chciałem dodać że takiego Żeleńskiego jeśli chodzi o Historię wojen ? to Historia klasuję na bardzo niskiej pozycji w rankingu ?
pierwsze wojny były toczone o Kobiety i wpływy monarchii , potem mieliśmy wojny na tle Religijnym ? no ale ktoś powie mamy XXI wiek i co ty bredzisz :) ano jedyną zasługą tego człowieka jest Nagłe wyleczenie z Medialnej epidemii Covid-19 na świecie ? a w szczególności czytaj specustawa :) i znikniecie ruchów LBGT i Pań z pod znaku Pioruna :) bo coś słabo się angażują w sytuację na Ukrainie :) do tego dochodzą wypowiedzi PIS ? agresywna polityka na PO za brak Planu politycznego ? wiec słucham co nam proponujecie po agresywnej kampanii 500+ mamy gigantyczną dziurę budżetową ?? taką że nawet Ś.p Stephen Hawking nie przewidział w swoich teoriach ? kto ma ciekawe odpowiedzi no to zapraszam do dyskusji ? Panną typu Ruskie Trolle już dziękujemy i nie zapraszam do dyskusji ?

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Nawet lekka zmiana

Nawet lekka zmiana temperatury może prowadzić do śmierci polipów, z których utworzone są rafy.

Ciężko o większy bullshit. Temperatura w ciągu roku wacha się o kilka stopni, z powodu pływów czy nawet nasłonecznienia, więc polipy zdychałyby jeden po drugim. Powinno się zamykać do więzienia za sianie takich głupot, bo ci ludzie mają niestety autorytet wśród plebsu i uwsteczniają całą ludzkość.

Portret użytkownika Karwoj

Mylisz się. Sezonowe wahania

Mylisz się. Sezonowe wahania temperatury są naturalne i rafy koralowe nie usuwają alg w takich warunkach. Globalne ocieplenie powoduje rozchwianie procesów klimatycznych powodujących wyższe temperatury latem i niższe zimą, gwałtowniejsze burze (pamiętasz burze z piorunami w tegorocznym lutym ? A teraz spróbuj sobie przypomnieć kiedy ostatnio była taka burza) itd.

Dlatego rafy bieleją, bo temperatury wykraczają poza normy do których przystosowały się od milionów lat.

Portret użytkownika euklide⁣s

Jesteś idiotą. Globalna

Jesteś idiotą. Globalna zmiana temperatury według najbardziej pesymistycznych danych o jakieś 0.1 stopnia C przez ostatnie 100 lat. Gdyby to miało zabić polipy to byłby to najbardziej wrażliwy organizm na ziemi nie mający prawa bytu w przyrodzie. Temperatura wód w ciągu roku potrafi wachać się o kilka stopni C i jakoś nie zabija to polipów. Dlaczego jesteś tak głupi i nie rozumiesz?

Portret użytkownika mw

To ty jesteś idiotą, ale to

To ty jesteś idiotą, ale to nic nowego.  Średnia temperatura wody wzrasta, więc rosną sezonowe wartości minimalne i maksymalne. Polipy przyzwyczajone do danej maksymalnej temperatury, giną, gdy jest ona wyższa niż zwykle  Karaiby to nie cały świat, więc przytaczanie zmiany średniej temperatury globalnej jest tu bezsensowne. Lokalne zmiany mogą być mniejsze lub większe od średniej. Zrozumiałeś czy wciąż jesteś głupi?

Portret użytkownika euklide⁣s

Aha raz napisałeś:

Aha raz napisałeś:

wyższe temperatury latem i niższe zimą

a potem

więc rosną sezonowe wartości minimalne i maksymalne

Więc ch. wie o co ci chodzi i w którą stronę rosną, dlatego nie zaprzątaj sobie tym głowy, bo twoje majaki to dramat.

Portret użytkownika euklide⁣s

Średnia temperatura wody

Średnia temperatura wody wzrasta, więc rosną sezonowe wartości minimalne i maksymalne

Coś takiego może napisać tylko skończony matoł. Zapoznaj się z definicją średniej i przestań pier.d..ić bo robi się słabo. Tak zwane "globalne ocieplenie" odpowiada za wzrost temperatury oceanów o maksymalnie 0.1 stopnia C na przestrzeni ostatni stu lat (statystyki zapewne naciągane, jak zwykle w przypadku przygłupawych manipulantów zwanych klimatologami, którzy dokonali już tylu oszustw, że powinni siedzieć w więzieniach). Nie ma absolutnie żadnych szans żeby z tego powodu cokolwiek umarło.

Wy klimatyści znani jesteście z pier..nia od rzeczy i tego, że macie krótką pamięć, ale są ludzie z lepszą pamięcią od was i wiedzą, że absolutnie NIC z waszego pie...nia nie pokrywa się z rzeczywistością. Chcesz to pogadaj sobie ze ścianą przygłupie.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Biolog morski to taki niezbyt

Biolog morski to taki niezbyt inteligentny koleś, który nie robi nic użytecznego, ale za to dużo lata samolotem, dużo jeździ samochodem, pływa łodzią motorową po rafach koralowych i mówi innym, że przez nich giną rafy koralowe.

Portret użytkownika Q

W zasadzie tak ale ludzie to

W zasadzie tak ale ludzie to świnie i ciskają śmieci gdzie popadnie .. więc nie chodzi tu o ilość produktów czy konsumentów ale o ich beztroskę i zwykłe niechlujstwo. Zobacz ile się wala po przydrożnych rowach opakowań po papierosach , puszek , butelek , torebek itd. Jedna menda z drugą pustego opakowania nie wsadzi do kieszeni (bo już się tam nie mieści..) tylko sru pod siebie .

Portret użytkownika dd

Wniosek - gdyby nie ludzie to

Wniosek - gdyby nie ludzie to by się pięknie żyło - Ale chwila - to przecież nie ja mam giga, tera i makro - fabryki, nie je wciskam w reklamach - kupuj nowe, lepsze, to nie ja produkuję pralki czy odkurzacze które po 4-5 latach od zakupu zaczynają szwankować i są nienaprawialne, to nie ja wydobywam surowce na potęgę, to nie ja wymyślam co parę lat zmianę standardu np zmuszającą do wymiany telewizorów, to nie ja mam potrzebę zmiany samochodu co 3 lata na nowy z lepszą emisją spalin nie patrząc na to ile zasobów pochłania produkcja nowego samochodu... Przecież to jest ogłupianie naiwnych i wciskania poczucia winy za to, że jem i piję.

Skomentuj