W ciągu najbliższej dekady może się wydarzyć globalna katastrofa ekologiczna

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Znany rosyjski naukowiec Igor Semiletow (Игорь Семилетов), który wsławił się w badanach szelfu arktycznego w ramach Rosyjskiej Akademii Nauk, powiedział, że przez następne 10 lat może dojść do uwolnienia 3 do 5% szacowanych zasobów hydratów metanu, uchwyconego w wiecznej zmarzlinie. Spowoduje to nieuchronne zwiększenie stężenia metanu w atmosferze i to kilkukrotnie. Spowoduje to znaczne ocieplenie, które pokaże dobitnie jak daremne są próby ludzkości w redukcji znacznie mniej dolegliwego pod względem wzmagania efektu cieplarnianego gazu, jakim jest dwutlenek węgla.

 

W projekcie badawczym, którego konkluzje są tak apokaliptyczne, brało udział 15 naukowców z uniwersytetów z różnych krajów. Starano się zebrać wszelkie dostępne dane, które pozyskano podczas dwóch ekspedycji do Arktyki zorganizowanych na obszarze Oceanu Arktycznego. Następnie dane z wypraw zostały przetworzone. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że w Arktyce trwają poważne emisje metanu, który 20 razy bardziej wywołuje ocieplenie niż osławiony CO2.

 

Według Semiletowa jeśli topnienie wiecznej zmarzliny będzie nadal wzmagało emisje atmosferyczne to, problemy z którymi walczyliśmy dotychczas będą się nam wydawały niezbyt problematycznym scenariuszem. Mimo, że te rosyjskie badania mają wciąż charakter wstępny to, jeśli katastrofa ekologiczna nastąpi, trzeba będzie 70 bilionów dolarów, aby poradzić sobie z jej konsekwencjami.

 

Naukowcy odkryli, że wieczna zmarzlina znajdująca się na dnie północnych mórz i oceanów, w której są uwiezione zarówno dwutlenek węgla jak i metan, stopniowo topnieje. Podczas ostatniej wyprawy, znaleziono około 500 stref anomalnych emisji metanu. W niektórych miejscach są one tak silne, że do atmosfery dostaje się do kilkuset gramów metanu na metr kwadratowy dziennie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika anonimka

Dlaczego by tego metanu nie

Dlaczego by tego metanu nie lapac i wykorzystywac jako paliwo ? za darmo, ekologcznie. Skonczyly by sie wojnyi pogon za ropa !!   To chyba jedyne rozsadne wyjscie. Albo odessac i instalacja doprowadzic poza atosfere ziemska. Bezpieczniej
. I oby szybko dzialac skoro jest takie zagroznie

Portret użytkownika krisu----

słuchajcie człowieki, król

słuchajcie człowieki, król Julian przemyślał sprawę i ustami wiernego Morta voila:
a) macie od groma atomówek - siup jedna do wulkanu i pyłek w atmosferze ładnie chłodzi
nie chceta, bo to, bo śmo?
b) posypcie więczną zmarzlinę in spe roztoplinę popiołem czy innym błotkiem - byle białym i tanim jeno na dużą skalę, jak można tanio - ze sterowców ... będzie odbijać i ociepluchy pójdą precz
 
 
 
 

Portret użytkownika Ghosteer

To, że ludzie mają już

To, że ludzie mają już pozamiatane nie jest żadną tajemnicą. Zastanawia mnie tylko, co on za te 70 bilionów zrobi. Kupi ziemi i zasypie te dziury, którymi wydostaje się metan? Włączy dużą lodówkę i odbuduje wieczną zmarzlinę na Ziemi? Jeden z lepszych ostatnio tekstów. Jak już się zacznie, to żadna kasa nie pomoże.

Skomentuj