W ciągu 300 lat ludzkość zwiększy swoje zdolności intelektualne decylion razy

Kategorie: 

Źródło: Internet

Masayoshi Son – szef firmy SoftBank i funduszu inwestycyjnego SoftBank Vision Fund, w 2010 roku opracował 300-letni (tak!) plan rozwoju biznesowych paradygmatów swoich korporacji. Przyświeca mu niezwykle górnolotny cel – całkowita symbioza ludzi i superinteligencji.

Japoński przedsiębiorca od kilku lat roztacza wyrafinowane wizje rozwoju ludzkiej cywilizacji. Twierdzi, że prowadzone przez niego firmy i tworzony właśnie największy na świecie fundusz inwestujący w nowe technologie, który docelowo ma dysponować 880 miliardami dolarów, odegrają kluczową rolę w poprowadzeniu ludzi ku zupełnie nowej, radykalnie futurystycznej przyszłości.

Część z planowanych 880 miliardów dolarów została już przeznaczona na zakup firm specjalizujących się w budowie awangardowych czipów komputerowych. Jedną z nich jest spółka ARM. Korzystając z dotychczasowych osiągnięć inżynierów, Son planuje, że do 2047 roku jego firma stworzy czip, którego IQ wyniesie 10 000 punktów.

Japończyk idzie jednak dalej. Z opracowanego przez niego w 2010 roku dokumentu SoftBank Vison Next 300 Years, wynika, że do 2040 roku liczba tranzystorów w przeciętnym procesorze zwiększy się milion razy - z 3 miliardów do 3 biliardów. Milion razy zwiększy się też standardowa pojemność pamięci - z 32 gigabajtów do 32 petabajtów. Z kolei 3 miliony razy zwiększy się szybkość przesyłu danych - z 1 gigabita na sekundę do 3 petabitów na sekundę.

W roku 2040 standardowy smartfon (lub urządzenie, które go zastąpi), będzie dysponował pamięcią zdolną pomieścić 500 miliardów utworów muzycznych lub tyle informacji, ile może być zawarte przez 350 milionów lat w standardowej współczesnej gazecie codziennej. To także tyle, ile potrzeba, by zapisać w pamięci filmy w wysokiej jakości, których łączna długość wynosiłaby 30 tysięcy lat.

Najbardziej ambitnym założeniem jest to, iż w ciągu około 100 lat zdolności obliczeniowe jednego czipa komputerowego przewyższą zdolności obliczeniowe ludzkiego mózgu 100 trylionów razy (10^20). Za 200 lat będzie to już 10 sekstyliardów razy (10^40). Za 300 lat moc obliczeniowa zwiększy się decylion razy (10^60). Ambicją Sona i SoftBanku jest połączenie wszystkich ludzi z tak potężną sztuczną inteligencją.

Masayoshi Son znany jest z doskonałej intuicji biznesowej. Co prawda w czasie krachu na rynku dotcomów stracił w ciągu jednego dnia 70 miliardów dolarów i pozycję najbogatszego człowieka świata, ale jako jeden z nielicznych zdołał odbudować swoją pozycję. Zainwestował w rozwój chińskiego koncernu Alibaba 20 milionów dolarów, które z chwilą jego bardzo udanego debiutu na giełdzie urosło do sumy 58 miliardów dolarów. Son przekonał rząd Arabii Saudyjskiej do zainwestowania w tworzony przez niego fundusz 45 miliardów dolarów. Jak sam twierdzi, rozmowa na ten temat trwała 45 minut. Przejął firmę Boston Dynamics, która dziś jest liderem w tworzeniu coraz doskonalszych robotów humanoidalnych (ATLAS) i animaidalnych (SpotMini). Według niego w ciągu 30 lat aż 99,98% obecnie istniejących firm zbankrutuje, zostanie przejęte lub zlikwidowane. Jest jednym z wiodących inwestorów skupionych na budowie „Nowego Babilonu” – metropolii NEOM, która powstaje od zera na arabskiej pustyni. Miasto ma być 33 razy większe od Nowego Jorku i docelowo stać się ma najbardziej spektakularnym projektem w historii ludzkości. Wstępny koszt jego budowy to 500 miliardów dolarów, a wśród udogodnień czekających na przyszłych mieszkańców są chociażby stosowane na masową skalę modyfikacje genetyczne udoskonalające obywateli oraz interfejsy łączące mózgi bezpośrednio z komputerami, Internetem i chmurami obliczeniowymi.

Idee tego japońskiego wizjonera mogą się dziś wydawać zbyt optymistyczne, ale jeśli ktoś ma tego dokonać, to Masayoshi Son jest na pewno osobą, której trzeba się bacznie przyglądać.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Gość żyje tak szybko i za tak

Gość żyje tak szybko i za tak wielkie pieniądze,że mu się zwyczajnie perspektywa kompletnie zatraciła w marzeniach.Ale niech działa ! To nie to, żeby on nie działał w pomysłach.Tylko,że to na dzisiaj to jest mniej więcej to samo, co te auto Tesla orbitujące wokół,nawet nie wiem czego, Marsa ? Reszta niedobitków 60 lat później doświadcza zmian GIGANTYCZNYCH na wszelkich poziomach i płaszczyznach i to wcale niekoniecznie dodatnich ! A tu 300 lat ?!  No facet ma niezły odlot wizyjny.

Portret użytkownika Lisek

To, że dojdzie do hybryd

To, że dojdzie do hybryd człowieka i komputera/maszyny to pewne. Zapewne zostaniemy wpięci w jedną globalną sieć I nawet globalna wojna światowa tego nie zmieni o ile nas wszystkich nie zniszczy lub nie przeniesie do średniowiecza...  

Portret użytkownika reMedium

Dzisiejszy "biznes" coraz

Dzisiejszy "biznes" coraz bardziej przypomina przedstawienia cyrkowe. Tylko jakby bilety droższe Smile
Wygodzi magik, oklaski, wyciąga królika z kapelusza, oklaski, miliard dolców się należy. Oklaski.

Portret użytkownika Jakiń

Najwspanialszy czas to był

Najwspanialszy czas to był wtedy gdy spałem mleko matki. W dzisiejszych czasach podnoszą sie głosy, ze matki sa wykorzystywane tym dojeniem a patrząc w przyszłość na noworodka zachopowanego do super chmury mozna spodziewać sie tylko jednego - ze ten noworodek wyprodukuje sobie to mleczko z kwarkow 

Portret użytkownika ttteis77

bardzo dobrze, niech tak sie

bardzo dobrze, niech tak sie stanie. będę po stronie maszyn kiedy będą mordować. I pokaże wam jak również sztucznej inteligencji ze "pierdylion" IQ jest bezwartościowy, nie mając tego czegoś. Wy nie wiecie o co chodzi, wystarczy ze ja wiem i wykorzystam to przeciwko wam ludziom bo nawet tym nie jesteście.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

oceniam, że nauka dla rodzaju

oceniam, że nauka dla rodzaju ludzkiego, to gwóźdź do trumny... Człowiek nie powinien się uczyć i odkrywać i dokonywać wynalazków... Najszczęśliwszy okres dla rodzaju ludzkiego, to... okres kamienia łupanego...

...bowiem krzywdy  nielicznych pochodziły od liczniejszych a obecnie jeden może zniszczyć wszystkich... AMR

Portret użytkownika Rolfi

Ale czym było by życie bez

Ale czym było by życie bez rozwoju.Nie było tyle zła ale nie było też wielu pięknych rzeczy,pomijając oczywiście piękno tamtej natury. Na szczęście wielu ludzi zmierza rozwojem umysłowym do poziomu z tamtych czasów Lol

Strony

Skomentuj