W ciągu 20 lat, połowa cywilizacji ziemskiej będzie cierpieć z powodu niedoborów wody

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Wciąż słyszymy o powodziach lub ogromnych ulewach, mogłoby się wydawać, że wody na Ziemi jest za dużo. Nic bardziej błędnego, w wielu miejscach świata istnieją dramatyczne niedobory słodkiej wody. To dlatego naukowcy, ekonomiści i inżynierowie ostrzegają, że globalny kryzys wodny zagraża stabilności i zdrowiu miliardów ludzi.

 

Użytkowa świeża woda to tylko 2,5% całej wody na Ziemi. Aż 99 z dostępnej słodkiej wody znajduje się w podziemnych warstwach wodonośnych. Niektóre z nich zostały wyczerpane, a inne powoli się uzupełniają. Niestety podziemna woda jest pompowana, co raz szybciej wraz ze wzrostem populacji.

 

Specjaliści uważają, że problemem jest nie tyle brak wody ile brak umiejętnego zarządzania dostępnymi zasobami. Korzystamy z wody praktycznie wszędzie, do upraw, dostarczania energii dla miast, chłodzenia serwerów komputerowych. Bez wody nie możemy wykonać praktycznie żadnego produktu od odzieży po samochody. Oczekuje się, że do 2025 r. liczba ludności na świecie wzrośnie o przynajmniej miliard, a to jeszcze zwiększy popyt na ten surowiec.

 

Rozwój ludzkości powoduje też, że społeczeństwa rozwijające się potrzebują więcej wody do higieny, produkcji, i diety. Grupa Robocza ds. Zasobów Wodnych przy ONZ przewiduje, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę na świecie może przekroczyć zrównoważone z niej korzystanie o 40%.  A ponad połowa ludności świata będzie mieszkać w warunkach silnego niedoboru wody.

 

W ciągu najbliższych 10 lat, wiele z krajów napotka poważne problemy z wodą.  Jej niedobór, zła jakość czy też powodzie, to przyczynia wzrastającego ryzyka destabilizacji w kraju oraz rozwoju międzyregionalnej napięcia. Możliwe są nawet konflikty zbrojne o zasoby tego surowca. Woda jest coraz częściej wykorzystywana, jako środek nacisku gospodarczego i politycznego, a nawet może przekształcić się w broń. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika elczajniko

Oczyszczalnie scieków to

Oczyszczalnie scieków to jedno ,ale woda oczyszczona kilkukrotnie nie nadaje sie juz do picia ,jak juz to do podlewania trawnika. Problem z brakiem wody i tak predzej czy później nastąpi ,a to wszystko ,ze rzeczywiscie nie umiemy jej uzywac .Najwieksza glupota ludzkosci tym samym nasza zachcianka --- Las Vegas ---  za takie zachcianki mozemy drogo zaplacic juz za 10 -20 lat . Juz widze jak bedziemy roztapiac lodowce ,zeby miec wode pitna . Chociaz z drógiej stronu ,natura znajdzie rozwiazanie ,tak sie dzialo i tak tak bedzie sie dziac .

Portret użytkownika TROND

drogi kolego [email protected] , nic do

drogi kolego [email protected] , nic do nich nie mam . Tutaj chodzi o statystykę , w głównej mierze afrykanom brakuje wody ( mimo ze maja ja w podziemnych zrodlach) . A wiec jesli afrykan byloby mniej to nikt by nie mowil o ogromnej "suszy" za 20 lat . Oni po prostu te statystyke nabijaja , osobiscie nic.do nich nie mam po.za tym , ze rozrastaja sie w ogromnym tempie mimo braku perspektyw , a potem albo gina z glodu , suszy albo wycinaja cale wioski maczetami.

Portret użytkownika b@ron

co ty gadasz człowieku,niby

co ty gadasz człowieku,niby nic do nich nie masz a sugerujesz że "gdyby afrykan było mniej to nie mówiłoby się o suszy za 20 lat" na kilometr wieje rasizmem...a gdyby w europie,azji,ameryce... było mniej ludzi też by się nie mówiło o tej suszy za 20lat ,to raczej nie afryka marnuje wode

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika janusz

Choćby pod Saharą są ogromne

Choćby pod Saharą są ogromne zasoby wody.Zagospodarowanie tego odsunelo by zarówno widmo głodu jak i problem z wodą dla całej Afryki.Kraje bardziej rozwinięte gospodarczo powinny natomiast wprowadzić strategię co do gospodarowania zasobami wodnymi,zresztą w wielu miejscach są podziemne morza.Trzeba będzie w pewnym momencie do nich sięgnąć.W oceanach też mamy wody dosyć.Można ją odsalać.Potraktowanie tematu poważnie przez społecznośc międzynarodową na pewno zażegnało by potencjalne niebezpieczeństwo.Pozdrawiam

Portret użytkownika normalny?!

Ależ już zabezpieczyliśmy

Ależ już zabezpieczyliśmy pustynną wodę pod Saharą jako społeczność międzynarodowa - niejaki Muamar Kadaffi miał pewne chore plany,żeby zacząć jej używać dla dobra lokalnej ludności !!!  :D 
Wszyscy doskonale wiemy jak kończą się takie chore pomysły "dyktatorów" działających dla dobra lokalnej społeczności a nie cywilizowanego ogółu - podobnie jak z pomysłem na własną walutę w złocie (wcześnej uskutecznianym przez Saddama) !!!  ;) 
Pozdrawiam myślących LOGICZNIE !!!  Smile

Portret użytkownika bol

potraktowac powaznie czyli

potraktowac powaznie czyli wprowadzić po kolei:
-wprowadzić podatek deszczowy (od powierzchni dachu)
-zabronić zbierać deszczówkę ( surowe kary)
-wprowadzic racjonowanie wody
-podnieść ceny wody na fajny poziom np 10zł za litr
-udawać że na świecie jest bardzo mało wody i  ciągle podnosić ceny
-opatentować wszystkie sposoby odparowywania wody morskiej i wprowadzić na tą czynność cholernie drogie koncesje
-uznawać za zdrową tylko wode nawaloną po przegi chemią ( np woda źródlana to czysta trucizna)
-cieszyć sie przez następne 200 lat , ze narody dały się nabić w butelkę i żyć sobie jak pączek w maśle, a wolny czas przeznaczyć na kombinowanie takiego samego przekrętu z powietrzem. I jak znam życie to do tego doprowadzą czego próbkę mieliśmy już w ameryce południowej.
 
Chłeptajmy wodę jak zwierzęta dopuki jeszcze możemy.

Portret użytkownika janusz

Nie koniecznie potraktowanie

Nie koniecznie potraktowanie tematu poważnie musi oznaczać potraktowanie go jako okazji do nabjiania czyjejś kabzy,choć niestety ale to jest na chwilę obecną interpretacja dominująca.Taki ten świat.Może to ktoś albo my sami w końcu zmieni ? .Pozdrawiam.

Strony

Skomentuj