W ciągu 20 lat autonomiczne samochody mogą dominować na ulicach

Kategorie: 

youtube.com
Autonomiczne maszyny są bardzo pożądane, zwłaszcza gdy można je wykorzystać w pierwszej kolejności w wojsku. Jest tak właśnie w przypadku bezzałogowych aparatów latających, czy robotów bojowych które wciąż są rozwijane przez naukowców. Jeśli chodzi o autonomiczne samochody - one również są rozwijane a w niedalekiej przyszłości zdominują rynek.

 

Według raportu opublikowanego w Navigant Research, sprzedaż samochodów w pełni autonomicznych wzrośnie z 8 tysięcy rocznie w 2020 roku do prawie 95.5 miliona w 2035 roku. To oznacza, że 75% wszystkich sprzedawanych pojazdów będzie zautonomizowanych. David Alexander, starszy analityk w Navigant Research powiedział w oświadczeniu, że autonomiczne samochody raczej nie wejdą od razu na rynek, jednak coraz bardziej zdolne systemy, które są w stanie przejąć niektóre aspekty prowadzenia pojazdów, będą wprowadzane stopniowo.

 

Jak twierdzi Alexander, zacznie się najpierw od technologii samodzielnego parkowania, pomagania osobie prowadzącej w korkach czy na autostradach. Tego typu możliwości są obecnie rozwijane w samochodach, jednak zautonomizowane pojazdy staną się normą dopiero za około 20 lat, głównie ze względu na kwestię prawa. Przykładowo w Kalifornii czy w Nevadzie trwają próby nad wprowadzeniem odpowiedniego prawa, jednak wciąż istnieje problem dotyczący osoby, która będzie odpowiedzialna, gdy dojdzie do wypadków autonomicznych samochodów.

 

 

 

 

 

Źródło: http://www.navigantresearch.com/research/autonomous-vehicles

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Los Anonimos

Już widzę te autonomiczne

Już widzę te autonomiczne samochody jeżdżące po polskich drogach, gdzie trzeba wykazywać się refleksem aby ominąć te DZIURSKA...
... no chyba że będą miały np jakiś wgrany program Hołowczyca Wink

Portret użytkownika RobCoInd55

Fakt, jednak idea jest jak

Fakt, jednak idea jest jak najbardziej słuszna. By stworzyć doskonały w pełni zautomatyzowany system transportowy na całym świecie trzeba by było najpierw stworzyć Sztuczną Inteligencję(naturalnie z odpowiednimi zabezpieczeniami) i dać jej odpowiednie zasoby, a także podłączyć wszystkie pojazdy do tego systemu by mogła go nadzorować. Zero wypadków, maksymalna efektywność czasu podróży. System doskonały, ale tylko w teorii. Bo to jak by taki system funkcjonował zależy od ludzi którzy mieli by nad nim pieczę.

Działajmy razem, bez konfliktów, dla lepszej przyszłości. 
Make love not war.
Po co nam pieniądze? Przecież zasobów wystarczy dla wszystkich.

Portret użytkownika euklides

Co stawia nas w sytuacji

Co stawia nas w sytuacji identycznej jak obecnie, bo teraz też można wysnuć piękną teorię idealnego transportu, ale wszystko zależy od ludzi sprawujących pieczę nad infrastrukturą oraz prowadzących pojazdy.

Skomentuj