Kategorie:
W Chinach archeolodzy na północy prowincji Shaanxi odkopali nieznane dotąd nauce miasto Shimao, które posiadało nie tylko najpotężniejsze mury fortecy, ale także ogromną piramidę mniej więcej zbudowaną w tym samym czasie co Wielka Piramida w Egipcie.
Szczegóły tego odkrycia, nazywanego już jednym z największych w chińskiej archeologii, przytacza magazyn National Geographic. Ruiny tego miasta przez wiele lat uważane były za część Wielkiego Muru Chińskiego. I dopiero wykopaliska przeprowadzone w ostatnich latach dowiodły, że jest to odrębne miasto, które było bardzo potężne.
Wszystko zaczęło się od tego, że lokalni mieszkańcy zaczęli znajdować w ruinach jadeitowe dyski, ostrza i berło. Ale w tym regionie nie ma jadeitu. Już pierwszy sezon polowy pozwolił na wykopanie potężnych murów twierdzy. Później okazało się, że otaczają one masywną piramidę o wysokości 70 metrów.
Datowanie węglowe wykazało, że Shimao (jak obecnie nazywa się to miejsce, ale pierwotna nazwa miasta nie jest znana) zostało zbudowane około 4300 lat temu, czyli prawie 2000 lat przed budową najstarszej części Wielkiego Muru i 500 lat przed osiedleniem się cywilizacji chińskiej. na Centralnych Równinach.
Piramida jest praktycznie w tym samym wieku co miasto, to znaczy została zbudowana mniej więcej wtedy gdy w Egipcie powstała Wielka Piramida w Gizie. Naukowcy uważają, że chińska piramida była o połowę mniejsza, a jej cel budowy był zupełnie inny. To miasto powstało na wzgórzach nad rzeką Tuway. Krwawe wojny toczą się w tym regionie od tysięcy lat. Dlatego miasto zostało potężnie ufortyfikowane.
Piramida, zdaniem naukowców, była jednym z elementów obrony regionu. Została wzniesiony na najwyższym ze wzgórz, składała się z 20 poziomów i była dobrze widoczny z każdego miejsca w mieście. Górna kondygnacja została zaaranżowana do zamieszkania i prawdopodobnie była używana tylko przez elitę. Obejmowała luksusowy kompleks o powierzchni około 81 tysięcy metrów kwadratowych. m. z własnym zbiornikiem na wodę, warsztatami rzemieślniczymi i świątyniami. Naukowcy uważają, że nikt nie mieszkał tam na stałe. Ale podczas wojen elita awansowała na wyższy poziom, aby chronić się przed wrogiem.
Z piramidy Shimao rozchodziły się we wszystkich kierunkach kilometry różnych murów tworząc potężną linię obronną. Naukowcy szacują, że do budowy tych wewnętrznych murów miejskich potrzeba było 125 tysięcy metrów sześciennych kamienia. Tajemnicą pozostaje w jaki sposób ludziom z neolitu udało się rozwiązać tak trudne zadanie inżynierskie. Według archeologów miasto liczyło od 10 do 20 tysięcy osób i w swoim czasie było metropolią na skalę światową. Szacuje się, że łączna długość murów twierdzy przekraczała 10 km. Co ciekawe, nie ma wzmianki o tym mieście w żadnym źródle pisanym ani w żadnej ustnej legendzie. Tymczasem Shimao to obecnie największa znana osada epoki neolitu w Chinach.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
https://youtu.be/IXy3tl64bGI
Skomentuj