W Chinach znaleziono idealnie zachowany embrion w jaju dinozaura

Kategorie: 

Źródło: University of Birmingham

Naukowcy znaleźli embrion dinozaura w jaju liczącym około 69 mln lat. Idealnie zachowana skamielina rzuca światło na powiązania między dinozaurami a współczesnymi ptakami. Mały dinozaur jest w pozycji przypominającej kurzy embrion tuż przed wykluciem się.

 

Niezwykłego odkrycia dokonano w Ganzhou w południowych Chinach. Jajo dinozaura z bardzo dobrze zachowanym embrionem w środku ma 66-72 mln lat i należy do owiraptorozaura, - bezzębnego pierzastego teropoda, spokrewnionego ze współczesnymi ptakami. Naukowcy obliczyli, że jajo ma około 17 cm długości, a sam dinozaur od głowy do ogona ma 27 cm.

Fot. Xing et al./iScience

Jajo dinozaura zostało zakupione w 2000 r. przez Liang Liu, dyrektora firmy Yingliang Group. Następnie trafiło do magazynu chińskiego muzeum Yingliang Stone Nature History Museum. Jajo zostało ponownie odkryte dopiero w 2010 r., a w kolejnych latach potwierdzono, że zawiera skamieliny małego dinozaura.

 

Zdaniem chińskich naukowców jest to najlepiej zachowany embrion dinozaura w historii. Odkrycie pokazuje, co działo się w jaju przed wykluciem. "Byliśmy zaskoczeni, widząc ten embrion pięknie zachowany w jaju dinozaura, leżący w pozycji podobnej do ptaka. Takiej postawy nie rozpoznano wcześniej u nieptasich dinozaurów" - powiedziała Fion Waisum Ma, paleontolog z Uniwersytetu w Birmingham.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dzik

W Polsce także znaleziono

W Polsce także znaleziono idealnie zachowany embrion w jaju w kurniku pani Zosi.Jajo z bardzo dobrze zachowanym embrionem w środku jest świeże (nie staje pionowo po zanurzeniu w wodzie) i należy do kuroptorozaura, - bezzębnego pierzastego fermopezaura, spokrewnionego ze współczesnymi ptakami. Naukowcy obliczyli (nie mieli taśmy mierniczej), że jajo ma około 7 cm długości, i powiedzieli " "Byliśmy zaskoczeni, widząc ten embrion pięknie zachowany w jaju " Jajo zostało zakupione przez ojca dyrektora

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Quark

Idealnie zachowany embrion

Idealnie zachowany embrion wyglądałby tak jak ta "wizja artystyczna" na samym wstępie , a to co znaleziono to jedynie skamieniałe kostki w skamieniałym fragmencie jaja. Z punktu widzenia współczesnych obrońców życia nienarodzonego , można by powiedzieć że "ptaszek" ten został "abortowany" gdyż spotkała go śmierć zanim się jeszcze urodził. 

Jako ciekawostkę dodam , że część skamielin małych organizmów (np. morskich) wydobywa się z ogólnej masy skalnej metodą "odkrywkową" poprzez mechaniczne usuwanie małym frezem itp.narzędziami , tych fragmentów minerałów które wyraźnie się odróżniają (barwą lub strukturą) od tego co w nich sfosylizowane. 

Portret użytkownika baca

"Odkrycie pokazuje, co działo

"Odkrycie pokazuje, co działo się w jaju przed wykluciem"...

No i co się działo?

w jajkach przed wykluciem zazwyczaj niewiele się dzieje... czeka się i czeka aż boczek się pokroi a potem cebulka i w końcu jajko idzie na patelnię... sensacja - to sie w pale nie mieści ile się tam dzieje...

 

Skomentuj