W Chinach wystąpiło nietypowe osuwisko ziemi

Kategorie: 

Źródło: twitter

Osuwiska ziemi są częstym zjawiskiem geologicznym na naszej planecie. Mogą wystąpić z powodu silnych i długotrwałych opadów deszczu, aktywności sejsmicznej oraz innych procesów. Z reguły skały odrywają się od swojego podnóża i zabierają ze sobą wszystko po drodze. Jednak ostatnio na płaskowyżu tybetańskim zaobserwowano osuwisko, które powoli zaczęło płynąć po dolinie, niczym lawa wulkaniczna.

Nagranie ze zdarzenia wykonano w zeszły czwartek, 7 września. Jeden z domów, stojący na drodze osuwiska, został całkowicie zniszczony, ale na szczęście nie ucierpiał nikt z jego mieszkańców. Zdaniem naukowców, niezwykłe osuwisko jest rezultatem topnienia wiecznej zmarzliny, której przyczyną ma być rzekomo globalne ocieplenie.

W przeciwieństwie do deszczów i trzęsień ziemi, proces topnienia jest powolny. Według prognoz badaczy, do połowy obecnego wieku około 35 proc. zmarzliny, która zajmuje powierzchnię 24 proc. lądu na Ziemi, może ulec stopieniu. W rezultacie podobne osuwiska będzie można obserwować znacznie częściej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj