W Chinach psy nie będą już uważane za zwierzęta gospodarskie

Kategorie: 

Źródło: tg

Chiny opracowały nowe wytyczne dotyczące przeklasyfikowania psów jako zwierząt domowych, a nie żywego inwentarza, w ramach reakcji na wybuchepidemii korona wirusa. Można powiedzieć, że jest to potencjalna „zmiana zasad gry” w zakresie dobrostanu zwierząt.

 

Chiński Departament Rolnictwa ogłosił w środą, że psy nie będą już uważane za zwierzęta gospodarskie, chociaż mięso psa pozostaje przysmakiem w wielu regionach Chin.

„W odniesieniu do psów, wraz z postępem ludzkiej cywilizacji, interesem publicznym i zamiłowaniem do ochrony zwierząt, psy były„ wyspecjalizowane”, aby stać się zwierzętami domowymi, i nie są uważane za zwierzęta gospodarskie na arenie międzynarodowej i nie będą uważane za zwierzęta gospodarskie w Chinach” – podano w oświadczeniu.

Powszechnie uważa się, że koronawirus pochodzi od nietoperzy i może być przenoszony na ludzi przez pośredników sprzedawanych na rynkach Wuhan, gdzie po raz pierwszy odkryto patogen.

 

Następnie Chiny zakazały hodowli, handlu i konsumpcji dzikiego mięsa oraz cofnęły wszystkie istniejące licencje. Obiecano także, że zostanie dokonany przegląd ustawodawstwa, aby zakaz był stały.

 

W środowym projekcie wytycznych, które były podane opinii publicznej, wymieniono osiemnaście tradycyjnych gatunków zwierząt gospodarskich, w tym bydła, świń, drobiu i wielbłądy.

 

Dodano także trzynaście „specjalnych” gatunków, które również byłyby zwolnione z ograniczeń w handlu dzikimi zwierzętami, w tym renifery, alpaki, bażanty, strusie i lisy.

 

Spożywanie psów staje się coraz mniej popularne w Chinach, a południowe miasto Shenzhen jako pierwsze zakazało tego w zeszłym miesiącu.

 

Jednak Humane Society International, grupa zajmująca się dobrostanem zwierząt, szacuje, że około dziesięć milionów psów rocznie jest zabijanych w Chinach, aby pozyskać mięso. Wiele zwierząt jest także uprowadzanych w tym celu. Miasto Yulin w regionie Guangxi jest gospodarzem corocznego czerwcowego festiwalu psiego mięsa.

„Ten projekt może sygnalizować przełom, jeśli chodzi o dobrostan zwierząt w Chinach” - powiedziała Wendy Higgins, rzeczniczka Humane Society International.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Trochę krytycznego myślenia.

Trochę krytycznego myślenia. Po pierwsze pies nie jest dziki, więc zakaz spożywania dzikiego mięsa go nie dotyczy. Po drugie są wyjątki co do dzikiego mięsa. Po trzecie co z tego, czy zwierzę jest "gospodarskie" czy domowe, jeśli ustawa nic nie mówi na temat spożywania mięsa zwierząt domowych. Ogólnie wygląda to na kręcenie w celu poprawy podupadłego wizerunku.

Skomentuj