W Chinach powstaje największy reaktor nuklearny świata

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Chiny wkrótce staną się krajem posiadającym najbardziej wydajne reaktory jądrowe. Powstają one w nadmorskiej miejscowości Taishan, znajdującej się 150 km od Hong Kongu.

 

Reaktory, które są tam budowane powstają w wyniku zaangażowania Francji i jej koncernów atomowych. Będą to konstrukcje typu EPR, czyli European Pressurized Reactor albo Europejski Reaktor Ciśnieniowy. W ramach kontraktu mają powstać dwa reaktory o mocach elektrycznych 1650 MWe oraz cieplnych 4500 MWt. Ich paliwem ma być niskowzbogacony uran lub paliwo plutonowo-uranowe typu MOX.

 

Strona francuska zgłasza jednak szereg problemów we współpracy z chińskimi partnerami, co wzbudza wiele kontrowersji zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Francuskie koncerny Areva SA i Electricite de France SA, obawiają się, że reaktory mogą nie być budowane prawidłowo, bo proces ten trwa szybciej niż w Finlandii, gdzie powstaje kolejny reaktor EPR.

 

To skłania do sugestii, że nie wszystko powstało tam w sposób prawidłowy i może to skutkować w przyszłości awariami, których partner francuski wolałby uniknąć, ponieważ może to popsuć plany ekspansji europejskiej myśli technicznej w zakresie energetyki nuklearnej.

 

Chiny rozpaczliwie potrzebują energii elektrycznej i w tym kraju planuje się w najbliższym czasie wybudowanie aż 28 elektrowni jądrowych, które mają pozwolić zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne państwa środka.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dex

Jak nie chcą się dostosować

Jak nie chcą się dostosować wystarczy zagrozić wstrzymaniem projektu do czasu wyprostowania zaległości przez stronę chińską. Kraj nie może sobie pozwolić na przestój w budowie elektrowni więc partia szybko zaprowadziła by porządek przy budowie.

Portret użytkownika Dr Piotr

Czasem to mam wrażenie, że

Czasem to mam wrażenie, że Chińczycy to taka wieża Babel naszych czasów. Wszystkim naokoło pokazują, jakie to wielkie rzeczy potrafią, jaki mają rozmach i wogóle, że niemożliwe do wybudowania jest u nich możliwe. Oby to się nie skończyło negatywnymi konsekwencjami dla całej planety.

Skomentuj