W Chinach otwarto szpital obsługiwany przez roboty

Kategorie: 

Źródło: 123.rf

Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19, Chiny chwytają się wszelkich możliwych sposobów, aby zwalczyć trwający kryzys. W tych niebezpiecznych czasach przydatne mogą być roboty. W Chinach otwarto pierwszy szpital, w którym to roboty wykonują liczne obowiązki i tym samym skutecznie zastępują lekarzy.

 

„Inteligentny szpital” w Wuhan, czyli w mieście, w którym po raz pierwszy pojawił się koronawirus COVID-19, zatrudnił do pracy różnego rodzaju roboty. Już przy wejściu do szpitala znajdują się specjalne urządzenia do pomiaru temperatury pacjentów. Na terenie obiektu pracują maszyny, które między innymi badają ciśnienie i poziom tlenu we krwi pacjentów, a także dostarczają lekarstwa, patrolują szpital i czyszczą zainfekowane obszary.

Roboty zostały udostępnione przez Cloud Minds Technology, startup należący do japońskiej korporacji SoftBank. Maszyny obsługiwane są zdalnie przez pracowników medycznych i zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, natomiast lekarze nie muszą narażać się na bezpośredni kontakt z pacjentami.


Roboty zostały dostarczone do szpitala w Wuhan w ramach krótkiego eksperymentu i sprawdziły się w swojej roli. Ich największą zaletą jest to, że mogą otrzymywać polecenia i pracować przez całą dobę bez przerwy, a także wykonywać czynności, związane z dezynfekcją i obsługą zakażonych pacjentów.
 

Roboty Cloud Minds Technology mogą w każdej chwili pojawić się także w innych chińskich szpitalach, jeśli zajdzie taka konieczność. Jednak maszyny posiadają znacznie więcej zastosowań i już wcześniej wykorzystywano je np. do identyfikacji osób odwiedzających szpital Shenyang w północno-wschodnich Chinach oraz dezynfekcji obszarów mieszkalnych w mieście Wuhan. Dla reszty świata jest to sygnał, że warto inwestować w robotykę.

 

Artykuł pochodzi z portalu

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj