W Chinach opracowują pociąg zdolny do przyspieszenia do 1000 km/h

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe umożliwiło opracowanie jednego z najszybszych naziemnych środków transportu. Chiny przygotowują się do zostania jednym ze światowych liderów w transporcie kolejowym. W mieście Chengdu zaprezentowano już prototyp lokomotywy, która potencjalnie może rozpędzić się do 1000 km/h!

 

Uniwersytet Southwest Jiaotong nawiązał współpracę z China Railway Group Limited i CRRC Corporation Limited, aby opracować pociąg wielkich prędkosci typu maglev (lewitacja magnetyczna) wykorzystujący nadprzewodniki wysokotemperaturowe (High Temperature Superconducting  - HTS). Teoretycznie pozwoli to pociągowi rozwinąć maksymalną prędkość do 1000 km/h.

 

Koszt projektu według agencji prasowej Xinhua szacowany jest na 9,3 mln dolarów, ale wraz z rozwojem masowej produkcji niezbędnych komponentów oraz rozbudową sieci kolei dużych prędkości, pociągów i torów z wykorzystaniem technologii HTS, nie będzie to dużo droższe od istniejących torów dużych prędkości i pociągów do nich przeznaczonych.

Prototyp pociągu nie przeszedł jeszcze prób, choć jego prędkość konstrukcyjną deklaruje się na 620 km/h, ale, jak zauważają jego konstruktorzy, w przyszłości prędkość pociągów, jeśli pozwolą na to tory, może osiągnąć 1000 km/h. Na prezentacji pokazano 12-tonową lokomotywę o długości 21 metrów oraz model przedziału pasażerskiego.

Chińskie pociągi typu HTS mają zapewniać kilka klas usług. Podstawowy będzie ekonomiczny z siedzeniami, pojawią się również opcje bardziej luksusowe, w tym rodzaj salonu ze wspólną kanapą po bokach, stołem na środku kabiny i panoramicznym ekranem.

 

Nie podano czasu pojawienia się pociągów opartych na nadprzewodnikach wysokotemperaturowych. Przypomnijmy, że pierwsza komercyjna linia kolejowa typu maglev została otwarta w Szanghaju w 2003 roku i połączyła centrum miasta z lotniskiem Pudong. Nie będzie to więc pierwsza tego typu inwestycja w Państwie Środka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Poprawnie napisany tytuł

Poprawnie napisany tytuł powinien brzmieć : "W Chinach opracowują pociąg zdolny przyspieszyć do 1000 km/h" ! czy to takie trudne do zrozumienia ?! 

Zapewne ten pociąg ma tylko jeden cel ... pokazać na co stać chińską myśl techniczną ... i nic więcej ,  bo ekonomicznego uzasadnienia nie ma to żadnego - wraz z prędkością opory i zapotrzebowanie na moc szybko rosną , nie mówiąc o drodze hamowania.

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

 

 

Koszt projektu według agencji prasowej Xinhua szacowany jest na 9,3 mln dolarów,

 A teraz dla porównania koszt stworzenia gry komputerowej Cyberpunk 2077:

Wartość bilansowa nakładów na prace rozwojowe w toku w CD Projekt, czyli głównie na grę Cyberpunk 2077 wyniosła na koniec września 494 mln zł.  [czyli ponad 100 mln. dolarów - przypis: Kmieć]
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/budzet-cyberpunka-urosl-o-50-mln-zl-laczna-kwota-bedzie-astronomiczna/ymw8x7y

 No...
A teraz proponuję się zastanowić, jakie korzyści szeroko rozumiane (edukacja wszelkich szczebli, prawdziwe miejsca pracy, prawdziwy rozwój technologiczny) będą mieć Chiny z wdrożenia takiego pociągu za "drobne", a jakie Polin i jej demokratyczni i wolni podludzie - Polacy, z komputerowej gierki Cyberpunk, który na dodatek okazał być się niedorobionym gniotem, sfinansowanym w znaczącej części z haraczu, jaki podłudzie w Polin płacą mafii, zwanej demokratycznym rządem.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy około 30 milionów złotych na narzędzia dla CDP, służące do produkcji gry Cyberpunk 2077. Można więc napisać, że do dobrej gry Polaków przyłoży się każdy podatnik.
https://spidersweb.pl/2016/12/cyberpunk-2077-dofinansowanie.html

P.S. Nie ma lepszego ustroju niż demokracja. Tylko w demokracji można tak pięknie i bezkarnie KRAŚĆ, kręcić lody, sprzedawać wodę w proszku, i lichwę we frankach szwajcarskich - a demokratyczna hołota wszystko kupi, i jeszcze w rękę pocałuje i często-gęsto laskę zrobi...

Portret użytkownika kam

Jeśli chodzi o wschód to są

Jeśli chodzi o wschód to są dwie opcje. Ta bestia ze wschodu to jest geo-inżynieria przyzwyczajania nas do nadejścia Chinczyków, albo zgoła nie o to tu chodzi. Słowo bestia jest wywołane ogólnie panującą atmosferą Apokalipsy.

Portret użytkownika Mam pytanie

Apokalipsa to inaczej

Apokalipsa to inaczej Objawienie, co oznacza,  ze Bóg Biblii wyjawia w tej Księdze co sie wydarzy  wkrótce na Zeimi - czyli jak Królestwo Boże przejmie władze na planecie Ziemi i usunie bezbożnych w raz z Szatanem Diabłem i jego demonami , a prawi ocaleją do życia wiecznego !

Portret użytkownika nn

A w mojej wsi od dwóch lat

A w mojej wsi od trzech lat mamy nowy peron ale pociąg dalej jeździ 32 minuty do centrum. A to 17 km. Dla dokładności Warszawa- środkowa Europa. Mamy 2021 rok,

40 lat w demokratycznej, coraz bardziej demokratycznej Polsce. Tylko czy na pewno Polsce?

nn

Skomentuj