W Chinach odnaleziono największe na świecie gniazdo jaj dinozaurów, niektóre nawet ze szczątkami embrionów!

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Na chińskiej Pustyni Gobi, w sumie dotychczas zidentyfikowano aż 215 niesamowicie dobrze zachowanych jaj pterozaurów. Aż 16 z nich zawierało nawet pozostałości zarodków dinozaurów. Oznacza to, że paleontolodzy uzyskali nagle bardzo dużo ważnych informacji, które pozwolą im poszerzyć naszą wiedzę na temat tych wymarłych latających gadów.

Pterozaury to prehistoryczne zwierzęta, które były największymi stworzeniami latającymi na naszej planecie. Rozpiętość skrzydeł niektórych osobników sięgała do nawet 12 metrów, a to więcej niż rozpiętośc myśliwca F-16! Te latające gady istniały przez wiele milionów lat i wyewoluowały w dwie linie gatunkowe, tak zwane podrzędy. 

Wcześniej, od późnego triasu do późnej jury, królowały Rhamphorhynchoidea o długich ogonach a potem od późnej jury do późnej kredy, te o krótkich ogonach, znane jako pterodaktyle - Pterodactyloidea. To właśnie do nich zaliczał się posiadający ogromną rozpiętość skrzydeł Quetzalcoatlus.

Stopień zachowania jaj pterozaurów odnalezionych na Pustyni Gobi

e wymarłe latające gady rozmnażały się w taki sam sposób jak te żyjące dzisiaj, czyli składały jaja. Pozostałości znalezione na chińskiej części Pustyni Gobi, należały do gatunku Hamipterus tianshanensis. Naukowcy sądzą, że w tym miejscu znajduje się znacznie więcej jaj niż 215. Ich stopień zachowania wskazuje na to, że gniazdo nigdy nie zostało splądrowane, ponieważ brakuje jaj pokruszonych.

Największe w historii gniazdo dinozaurów odnalezione na Pustyni Gobi

Znalezisko to z pewnością pogłębi naszą szczątkową niestety wiedzę na temat dawnych władców przestworzy. Ludzkość dowiedziała się o ich istnieniu dopiero w 1784 roku, mimo, że gatunek ten istniał na Ziemi przez 150 milionów lat.

Miejsce znaleziska na Pustyni Gobi

ajlepiej zachowane skamieniałe kości pterozaurów odkryto dopiero w 1974 roku i nie był to bynajmniej kompletny szkielet. To dlatego właśnie obecne odkrycie embrionów tych gadów jest uważane w środowisku naukowym za nie lada sensację.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arti

Moim zdaniem nie ma co się

Moim zdaniem nie ma co się podniecać dinozaurami. Teraz też tego pełno żyje, wystarczy popatrzeć na parki pełne gołębi i wron albo na kury i koguty. To jest to samo co wymarłe dinozaury, tylko mniejsze.

Portret użytkownika Eva11

Ależ cudo Sceptyyku! 

Ależ cudo Sceptyyku! 

Wspaniały ...Kiedyś szłam po ziółka i nagle na wlocie do lasku taki ogrom smignal między drzewami ...

To było jak mistyczne doznanie ...Czułam się jakbym widział oczami tej wspaniałej istoty ...Był tak wielki ,że musiał pod skosem przemykac  między wspaniałymi sosenkami...Jedyne wolne istoty i choć przyszedł wandal i zrównał z ziemią las,pozbawił go domu ,a mnie przy okazji miejsca gdzie chyba tylko tam rósł dziurawiec w połowie zwiedzonej Irlandii...Ale on napewno jest nadal wolny gdzieś w innym gaiku....

Cudo ,naprawdę wspaniałe zdjęcia udało Ci się zrobić....

Dzięki Baronie za pochlebne słowa ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj