W Chinach odnaleziono gigantycznego komara 

Kategorie: 

Źródło: Xinhua

Entomolodzy z Chin odkryli insekta, który może być nawet nowym podgatunkiem gigantycznych azjatyckich komarów. Jak widać na dokumentujących znalezisko zdjęciach, jest to komar wielkości dłoni!

Zmierzona rozpiętość skrzydeł to aż 11,15 cm czyli aż 10 razy więcej niż średnica konwencjonalnego komara. Giantyczny komar, przypominający prehistoryczne ziemskie owady został złapany w sierpniu 2017 r.  przez chińskiego entomologa Zhao Li, na górze Qingcheng w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. 

Komar należy prawdopodobnie do gatunku Holorusia Mikado, którego przedstawiciele zamieszkują Japonię i Chiny. Typowo, rozpiętość skrzydeł komarów Holorusia mikada wynosi około 8 cm, jednak okazało się, że ten był znacznie bardziej okazały. Być może jest to jakiś jego podgatunek.  

 

Według Zhao Li, komary z tego gatunku żyją tylko przez około tydzień. Mimo tak imponujących rozmiarów, komary nie gryzą ludzi. Złapany egzemplarz znajdzie się na wystawie w Muzeum Entomologicznym w mieście Chengdu. 

Gigantyczny komar to nie jedyne takie odkrycie Zhao Li. Wcześniej Chińczyk złapał ogromną samice patyczaka o długość aż 64 cm.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaś Niedoczekał

No nie, to nie jest na pewno

No nie, to nie jest na pewno pospolita koziułka-komarnica. Odwłok ma zakończony tępo, bez charakterystycznego, iglastego pokładełka. Przez to dużo bardziej ten okaz przypomina wielkoskalowego, przerośniętego komara...

Skomentuj