W Chinach odnaleziono duży krater uderzeniowy

Kategorie: 

Źródło: Agencja Xinhua

Chińscy naukowcy odkryli nieznany dotychczas krater poimpaktowy po upadku meteorytu. Ma on średnicę 1850 metrów i głębokości 150 metrów. Struktura została odnaleziona w górach zwanych Małym Chinganem. Znajdują się one w prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach.

 

 

Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Geofizyczny w Guangzhou funkcjonujący przy Chińskiej Akademii Nauk, zostały opublikowane w czasopiśmie Chinese Science Bulletin. Krater uderzeniowy ma typowy kształt misy i jest dobrze zachowany. Tylko na jednej trzeciej jego krawędzi widać ślady erozji.

 

Na większości powierzchni krateru rosną brzozy. Wyniki badań wskazują, że krater pojawił się na granitowej podstawie okresu kredowego, ale dokładna data jego powstania wymaga dalszych badań. Tymczasem osady jeziorne na dnie krateru wskazują, że kiedyś w tym miejscu było jezioro, które zniknęło około 10 tysięcy lat temu.

 

Odnalezienie nowych kraterów na Ziemi jest czymś wyjątkowym. Powierzchnia naszej planety nie jest nimi usłana jak inne ciała niebieskie. Ze względu na procesy erozyjne na całym świecie zlokalizowano do tej pory jedynie 190 takich struktur!

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj