W Chinach odkryto nowy szczep świńskiej grypy, który może wywołać kolejną światową pandemię

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W kilku gospodarstwach w Chinach, mikrobiologowie odkryli nowy zjadliwy szczep świńskiej grypy. Mutacje jakie zaszły w genomie wirusa umożliwiają rozprzestrzenianie się tego szczepu z człowieka na człowieka. Badanie na ten temat zostało opublikowane przez czasopismo naukowe Proceedings of the National Academy of Sciences.

NIe pozbyliśmy się jeszcze niechcianego prezentu z Chin jakim jest wirus grypopodobny zwany koronawirusem SARS-CoV-2, a na horyzoncie pojawia się kolejne chińskie zagrożenie. Tym razem chodzi o wirus zwany G4, który ma wszystkie cechy patogenu, który może wywołać nową pandemię grypy. Różni się on od współczesnych sezonowych szczepów grypy i może być przenoszony między ludźmi. Ponadto ma wszystkie cechy charakterystyczne dla wirusa H1N1, który spowodował globalną pandemię świńskiej grypy. w 2009 roku.

 

Pod koniec ostatniej dekady na świecie pojawiły się ogniska ptasiej i świńskiej grypy, które pochłonęły życie kilkuset tysięcy ludzi. Na tej podstawie lekarze i biolodzy doszli do wniosku, że ludzkość może stanąć w obliczu nowej pandemii grypy, na skalę podobną do epidemii grypy zwanej "hiszpanką", która pochłonęła dziesiątki milionów istnień ludzkich w pierwszej połowie XX wieku.

 

Po zakończeniu pandemii H1N1 wśród ludzi, wirus ten wrócił do populacji świń i zaczął się wśród nich rozprzestrzeniać. Dlatego naukowcy ściśle monitorują odmiany grypy występujące u zwierząt w chińskich gospodarstwach w latach 2011-2018. Okazało się, że naturalne procesy ewolucyjne doprowadziły do ​​tego, że H1N1 podzielił się na kilka oddzielnych linii, z których każda miała swój własny zestaw mutacji. Ostatnio jedna z nich, znana jako G4, zaczęła dominować wśród świń i wyparła pozostałe odmiany wirusa.

 

Ten szczep jest skrzyżowaniem szczepu H1N1 i pdm/09. Przypuszczalnie powstał on po tym, gdy świnia zaraziła się obydwoma wariantami grypy. Rezultatem jest nowy wirus, G4. Odziedziczył gen z pdm/09, który jest odpowiedzialny za tworzenie nowych cząstek wirusowych i jest uważany za główną przyczynę wysokiej śmiertelności tego wirusa. Jak wykazały kolejne eksperymenty na hodowlach ludzkich komórek i fretek, szczep ten może przenikać do komórek ludzkich płuc i może być przenoszony przez unoszące się w powietrzu kropelki. Ponadto wirus G4 spowodował znacznie cięższe formy infekcji u zwierząt laboratoryjnych niż obaj jego przodkowie.

 

Jak wykazały kolejne eksperymenty na zwierzętach, wszystkie istniejące szczepionki przeciw grypie nie były w stanie ochronić ich przed infekcją. Wynika to z faktu, że G4, w przeciwieństwie do H1N1 i pdm/09, należy do innej grupy antygenowej. Według biologów sugeruje to, że ten patogen jest bardzo niebezpieczny dla populacji ludzkiej. Dlatego konieczne jest ścisłe kontrolowanie sytuacji epidemiologicznej w gospodarstwach hodowlanych.

 

Potwierdza to również fakt, że testy na przeciwciała przeciwko G4, które naukowcy przeprowadzili wśród pracowników 15 takich przedsiębiorstw, wykazały, że 10-15% z nich miało już kontakt z tą formą grypy. Dlatego chińscy wirusolodzy i ich koledzy z innych krajów nie wykluczają, że wirus ten może wywołać nową pandemię grypy w nadchodzących latach. Naukowcy podsumowują swoje odkrycia tak, że trzeba się na to przygotować.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika angelus

pić i inhalować

pić i inhalować profilaktycznie srebro koloidalne nanocząsteczkowe. Produkowanie tego w systemie domowym okreslają filmiki na You Tube. Elektrolize wykonywac wyłącznie w wodzie destylowanej, lub zdemineralizowanej. Nie przejmować się czarnym osadem pokrywającym srebrne elektrody ( to Ag2O ) srebro czystości 99,99  Działenie to zabezpiecza przed każdym patogenem. Każdym wirusem!

Skomentuj