W Chinach odkryto nowy gatunek człowieka

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Niedawno zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk dokonał niesamowitego odkrycia, które może zmienić nasze rozumienie przodków człowieka. Skamieliny znalezione w Hualundong w Chinach należą do hominina, który żył około 300 000 lat temu. Ten hominin różni się od wcześniej znanych przodków współczesnych ludzi, takich jak neandertalczycy i denisowianie, i reprezentuje wcześniej nieznaną ludzką linię.

 

Naukowcy przeprowadzili morfologiczną i geometryczną ocenę skamielin i odkryli, że kość szczęki ma unikalne cechy, takie jak trójkątna dolna krawędź, osobliwa krzywizna i brak podbródka. Chociaż ten hominin przypomina współczesnych ludzi, bliżej mu do starszych gatunków, takich jak Homo Erectus, niż do Homo sapiens.

 

Odkrycie to potwierdza teorię o możliwym współistnieniu trzech linii w Azji w okresie środkowego plejstocenu: Homo Erectus, Denisowian oraz nowej, jeszcze niezidentyfikowanej linii, która jest o krok bliższa Homo sapiens. Wskazuje to, że cechy właściwe współczesnemu człowiekowi zaczęły się pojawiać już 300 tysięcy lat temu.

 

Niezależnie od tego, co przyszłe badania pokażą, odkrycie w Hualundong ma już ogromne znaczenie dla antropologii ewolucyjnej. Wskazuje na skomplikowane i złożone sieci migracji oraz interakcji między różnymi grupami homininów. Takie odkrycia rzucają nowe światło na to, jak różne linie homininów mogły się rozwijać i adaptować do różnych warunków środowiskowych.

 

Ponadto, zastanawiające jest, jak różne linie homininów mogły komunikować się ze sobą, współpracować lub konkurować o zasoby. Możliwość współistnienia trzech różnych linii w jednym regionie wskazuje na bogatą mozaikę kulturową i społeczną tych starożytnych ludzi. Jakie były ich relacje, jakie narzędzia i technologie tworzyli oraz jakie były ich praktyki kulturowe, to tylko niektóre z zagadek, które czekają na rozwiązanie.

 

Wiele osób zastanawia się też, jakie były przyczyny wymarcia niektórych tych grup, podczas gdy inne przetrwały i dały początek współczesnym ludziom. Być może czynniki środowiskowe, zmiany klimatyczne lub konkurencja międzygatunkowa miały wpływ na ich przeżycie. To przypomina nam o tym, jak niewiele wiemy o naszych najbliższych krewnych i jak wiele jeszcze pozostaje do odkrycia.

 

Odkrycie w Chinach, mimo że jest niezwykle ważne, to tylko jedno z wielu, które nadal czekają na ustalenie w zakresie ewolucji człowieka. W miarę jak technologia postępuje i staje się bardziej zaawansowana, naukowcy będą mieli dostęp do coraz bardziej precyzyjnych narzędzi badawczych, które pomogą im lepiej zrozumieć naszą przeszłość.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Nie było fotografii tej

Nie było fotografii tej skamieliny?

Naukowcy przeprowadzili morfologiczną i geometryczną ocenę skamielin i odkryli, że kość szczęki ma unikalne cechy, takie jak trójkątna dolna krawędź, osobliwa krzywizna i brak podbródka. 

Do diabła to niepodobne, bo gość przedstawiany jest z mocnym podbródkiem, no ale może do ptaka? 

Portret użytkownika wiktor wektor

A może potrafisz wyjaśnić jak

A może potrafisz wyjaśnić jak krawędź może być trójkątna a sama szczęka (chyba o żuchwę tu chodzi) mieć podbródek ? - bo ja sobie tego wyobrazić nie umiem. Coraz większe kretynizmy się tu wypisuje i jak widać nikomu to nie przeszkadza.. grunt że ktoś tu zagląda.

Portret użytkownika Medium

Oczywiście, że pisać o

Oczywiście, że pisać o podbródku w przypadku szkieletu jest co najmniej niepoważne, chodzi tu raczej o rysunek kości żuchwy, która może być cofnięta przy prawidłowym zgryzie, tu przykładowe porównanie:

Weźmy dla przykładu taką czaszkę z cofniętą żuchwą:

A teraz narysujmy w wyobraźni żuchwę spiczastą, czy ptak z tego nie wyjdzie? Wink Oczywiście przerysowałam skojarzenia.

P.S. Może być jeszcze inna historia, tzw. psiogłowi, kynocefale, czyli ludzie z głowami psów. 

Święty Krzysztof czczony przez wszystkich chrześcijan miał taki wygląd. No bo ongiś ziemskie istoty były różne nie tylko kolorem skóry jak dziś.

Co więcej podobno pierwsze igrzyska olimpijskie zorganizował właśnie taki psiogłowy.

Portret użytkownika wiktor wektor

Nie wiem co sądzić o tych

Nie wiem co sądzić o tych malowidłach ? No bo przecież łeb psa na ludzkim ciele nie uczyni zeń człowieka rozumnego.. nadal byłby to durny pies tyle że z ludzkim korpusem. Może chodzić tu o pogardliwość wobec tych "obcych" przedstawionych jako "psie syny" ?

Jak czytam te opisy czaszek z górnego zdjęcia to też nie wiem co za debil to wypisywał, bo to nie są poprawne zdania w języku polskim.. a co najwyżej nabazgrane "po polskiemu".

No bo ongiś istoty ludzkie były różne nie tylko kolorem skóry jak dziś.

A to jaką gwarą jest napisane ? Bo pierwsza część zdania zupełnie nie pasuje do drugiej. A powinno być tak: No bo ongiś (lub dawniej) istoty ludzkie różniły się od siebie nie tylko kolorem skóry jak dziś (lub obecnie). Ja wiem że wielu idiotów (choć z tytułami !) bełkoce bez ładu i składu ale to nie znaczy, że należy brać z nich przykład.. bo tak, pewnego dnia cofniemy się do owych hominidów posługujących się nieartykułowanymi pohukiwaniami połączonymi z gestykulacją, co i już dziś niestety czasem ma miejsce.

Portret użytkownika Medium

A to jaką gwarą jest napisane

A to jaką gwarą jest napisane ?

Moją własną manierą, a nie żadną gwarą. W takim upale, który już na północ Polski dotarł, procesory w mózgu się zawieszają z przegrzania. Jesteś wolny od wpływu upału? Teraz jest taki leniwy wiatr, że ambitny człowiek lekko go przegoni, 7km/h.

Portret użytkownika wiktor wektor

Nie znoszę upałów - ale też

Nie znoszę upałów - ale też zawsze sprawdzam tekst przed jego wysłaniem i nigdy nie piszę nic na siłę gdy czuję że owych sił mi brak. Tu jest mnóstwo idiotów, którzy nie rozumieją w pełni poprawnie wyartykułowanych zdań i wypowiedzi.. to co dopiero mówić o bezładnej pisaninie ? Spójrz na tego tłumoka poniżej.. celowo wypisuje bzdury bełkocąc bez ładu i składu i jeszcze uważa, że to "jest fajne". Takich popaprańców powinno się "wyzerować" elektrowstrząsami i wygnać z kraju na wieczną banicję by wstydu narodowi polskiemu nie przynosili. W naszej Polsce jest jak jest bo niestety istnieje ogólne bezmyślne przyzwolenie na niszczenie dorobku kulturowego, cywilizacyjnego i majątkowego - co widać po absolutnym do tego braku szacunku w tzw. "narodzie". 

Portret użytkownika spokoluz

Chciałem skometować ale

Chciałem skometować ale przejżałem historię - szkoda czasu na ustawkę jednej osoby na kilku kontach. Tu jest wielu ustawionych na kontach i bez i tworzą kółko rórzańcowe pomimo tego , że negują to - taka ustawka aby wyłapywać odmiennych zdaniowo. To zwykłe kufry za pinundze - bo za to to robią aby wyłapywać plusy czy minusy i komenty przez IP URZĄDZENIA Smile Czyli waszej maszyny czy srajfona czy chujfona bo każde ma numer ~!!! Pojeby 01 ROFL

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj