W Chinach istnieje farma słoneczna w kształcie gigantycznej pandy

Kategorie: 

Źródło: China Merchants New Energy/Panda Green Energy

W mieście Datong w prowincji Shanxi istnieje elektrownia słoneczna o bardzo nietypowym kształcie. Jest to pierwsza na świecie instalacja tego typu, która przypomina zwierzę - w tym przypadku jest to niedźwiedź panda. Panda Power Plant to jedyna taka farma słoneczna na świecie i wkrótce powstaną kolejne.

 

Elektrownia słoneczna w kształcie pandy zajmuje 248 akrów ziemi (około 1 kilometr kwadratowy) i posiada moc 50 MW. Zbudował ją jeden z największych chińskich koncernów energetycznych China Merchants New Energy, który zajmuje się fotowoltaiką, we współpracy z firmą Panda Green Energy Group Limited. Prace nad wielką farmą słoneczną dobiegły końca 30 czerwca i już podłączono ją do sieci.

 

Instalacja w kształcie pandy to pierwszy etap tego projektu. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa drugiej elektrowni fotowoltaicznej - również w kształcie pandy o podobnej mocy. Całość będzie więc posiadać moc 100 MW. W przeciągu 25 lat, farma słoneczna ma dostarczyć 3,2 miliarda kWh "czystej" energii elektrycznej. Według wyliczeń, pozwoli to zaoszczędzić ponad milion ton węgla, lub zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 2,74 miliona ton.

W ciągu 5 kolejnych lat Chiny będą realizować wielki projekt pod nazwą "Panda 100 Program". Zakłada on budowę elektrowni słonecznych w kształcie pandy na terenie krajów wchodzących w skład inicjatywy "Jeden pas i jedna droga", która będzie reaktywacją historycznego Jedwabnego Szlaku.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj