W Chinach działa największa na świecie pływająca elektrownia słoneczna

Kategorie: 

Źródło: Sungrow Power Supply Co.

W chińskiej prowincji Anhui istnieje największa na świecie pływająca fotowoltaiczna elektrownia słoneczna. Instalacje tego typu nie są żadną nowinką technologiczną i powstają masowo już od wielu lat. Jednak ta elektrownia jest szczególna, poniewaz nie znajduje się na lądzie tylko pływa.


Farma słoneczna w mieście Huainan w prowincji Anhui została zbudowana przez Sungrow Power Supply Co i posiada moc 40 MW. Jako ciekawostkę warto dodać, że jezioro, na którym znajduje się ta instalacja, powstało w wyniku subsydencji spowodowanej bardzo intensywnym wydobyciem węgla.

 

Jak na dzisiejsze standardy, moc 40 MW jest stosunkowo niewielka. Jednak pływające elektrownie słoneczne posiadają istotne zalety - przede wszystkim nie zajmują terenów lądowych, spowalniają proces odparowania wody i wykorzystują ją jako naturalne chłodziwo, co poprawia efektywność paneli i na dłuższą metę ogranicza ich degradację spowodowaną ciepłem.

 

Chiny chcą przestawić się na energię odnawialną i stać się w tej kwestii światowym liderem. Do 2020 roku kraj zainwestuje setki miliardów dolarów w elektrownie słoneczne, wiatrowe i hybrydowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pilocik

do hmm....!!!!!!!!

do hmm....!!!!!!!!

gdzie jest napisane że to jest na oceanie????!!!

Czytaj ze zrozumieniem.!

I w żaden sposób by to nie wpłyneło na życie i temp w oceanie poniżej paneli o ile takie by tam były...! 

Skomentuj