W centrum Drogi Mlecznej odkryto gigantyczny akcelerator cząstek

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Grupa naukowców z Chińskiej Akademii Nauk znalazła dowody na istnienie potężnego naturalnego akceleratora cząstek w centrum Galaktyki. Odkryto to po przeanalizowaniu danych z Teleskopu Fermi Large Area Telescope.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że w centrum galaktyki Drogi Mlecznej znajduje się duża czarna dziura - zwana Saggitarius, albo Sgr A*Co może przyspieszać tam cząstki?

 

W centrum Galaktyki, które się obraca, znajdują się inne formacje - pozostałości po supernowych i mgławice wiatru pulsarowego, ale praktycznie nic nie wiadomo o wewnętrznej przestrzeni centrum galaktyki ze względu na gęstość otaczającej go chmury. 

 

Chmura jest tak gęsta, że ​​prawie niemożliwe jest wykrycie wielu rodzajów promieniowania z jej wnętrza. Niemniej jednak większość ekspertów w tej dziedzinie zgadza się, że centrum galaktyki emituje dużą ilość promieni kosmicznych, z których wiele dociera do Ziemi i dlatego jest to dla nas tak interesujące.

 

Aby dowiedzieć się więcej o promieniowaniu kosmicznym emitowanym przez centrum galaktyczne, pozyskano i przeanalizowano dane z różnych grup badawczych przez zespoły pracujące nad Wielkim Teleskopem Fermi. Zwrócono szczególną uwagę na promieniowanie gamma emitowane przez centralny obłok molekularny znajdujący się między Ziemią a centrum galaktyki. Ten rodzaj chmury powstaje z pyłu międzygwiazdowego i gazowego wodoru. 

 

Odkryto też, że gęstość promieniowania kosmicznego w centralnym obłoku molekularnym jest mniejsza niż w tle - co wskazuje na istnienie pewnego rodzaju bariery, która zapobiega przenikaniu promieni kosmicznych do centralnego obłoku molekularnego. 

 

Znaleziono również dowody na to, że promienie kosmiczne zwalniają podczas przechodzenia przez obłok, a następnie ponownie przyspieszają po jego opuszczeniu, co oznacza, że ​​coś w pobliżu centrum galaktyki służy jako akcelerator cząstek. Chociaż naukowcy nadal nie wiedzą, co to dokładnie jest, argumentuje się, że może to być czarna dziura, mgławica, a nawet pozostałość po supernowej.

 

Praca została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No i co i co ? Tam nadal ten

No i co i co ? Tam nadal ten akcelerator niczego nie zmienił w kosmosie ? Rzeczywistość jakby nadal "pogięta"  i ta sama z TYM akceleratorem albo i bez niego i nadal taka sama. Czyli MOŻNA TO OLAĆ bo wpływ żaden.

Skomentuj