W bursztynowej pułapce znaleziono prehistoryczną mrówkę i jej ofiarę

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Stwierdzono, że starożytny gatunek mrówki został unieruchomiony w czasie, gdy pożerał innego owada. Bursztyn, który jest zasadniczo skamieniałą żywicą drzewną, jest materiałem, dobrze konserwującym okazy. Dzięki temu można zobaczyć nawet najmniejsze szczegóły, dając paleontologom wyjątkową okazję, aby dowiedzieć się więcej o niektórych z najmniejszych mieszkańców prehistorycznego świata.

 

Ten ostatni przykład, obejmujący gatunek mrówek, który żył 99 milionów lat temu, jest szczególnie niezwykły, ponieważ faktycznie można zobaczyć, jak to stworzenie pożera innego owada.

„Zachowania kopalne są niezwykle rzadkie, zwłaszcza jeśli chodzi o drapieżniki” - powiedział Philip Barden z New Jersey Institute of Technology (NJIT). „Jako paleontolodzy spekulujemy na temat funkcji starożytnych organizmów, korzystając z dostępnych danych, ale nieocenione jest zobaczenie wymarłego drapieżnika złapanego w chwili, gdy trwa ekstrakcja".

To okrutne, prehistoryczne stworzenie, zwane Ceratomyrmex ellenbergeri (znane również jako „piekielna mrówka”), miało specjalny ustnik z wyjątkową dolną szczęką, która mogła utrzymać ofiarę.

„Odkąd około sto lat temu odkryto pierwszą mrówkę piekielną, pozostaje tajemnicą, dlaczego te wymarłe owady tak bardzo różnią się od tych, które występują obecnie” - powiedział Barden.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj