W bursztynie znalezionym w Birmie odkryto szkielet węża sprzed 99 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W bursztynie znalezionym w Birmie znaleziono szkielet młodego węża. Kościec pochodzi z początku późnej kredy i jest najstarszym ze znanych pozostałości węża. Wiek znaleziska wynosi około 98,8 milionów lat, a oprócz szczątków gada w bursztynie znajdowały się również fragmenty roślin z leśnej ściółki, informuje Science.

Na początku późnej kredy (od 100 do 95 milionów lat temu) węże występowały na wszystkich kontynentach. Ich szkielety z tego okresu znaleziono w Afryce, na południu Europy, na Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach. Jednak wszystkie te odkrycia dotyczyły szkieletów osobników dorosłych, żyjących w środowisku morskim lub rzecznym. Teraz Lida Xing z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi wspólnie z kolegami opisała szkielet węża zatopionego w kropli bursztynu około 98,8 milionów lat temu. Nadano mu specyficzną nazwę Xiaophis myanmarensis.

 

Korzystając z rentgenowskiej tomografii mikrokomputerowej, naukowcom udało się zbadać szkielet we wszystkich jego szczegółach. Znaleziono około 97 kręgów przegubowych o łącznej długości 47,5 milimetrów. Zachował się odcinek ogonowy (10 kręgów) i większość kręgów żeber oraz kości czaski. W niektórych miejscach widoczne są formy ciała. Zdaniem naukowców i tak brakuje około 70 kości. Pojedyncze kręgi są bardzo małe - do pół milimetra długości.

 

Budowa Xiaophis myanmarensis przypomina strukturę ciała młodych węży, tj. na przykład współcześnie żyjący zaskroniec Natrix natrix. Funkcje, takie jak niepełne skostnienie, wskazują, że pewne aspekty ontogenezy węży pozostają niezmienione od prawie 100 milionów lat.

 

W jantarze było także drugie znalezisko, tj. kawałek skóry pokrytej łuskami, należący prawdopodobnie do większego węża. Autorzy sugerują, że to może być skóra dorosłego przedstawiciela tego samego gatunku, ale materiał jest zbyt skąpy, aby można go było odnieść do Xiaophis myanmarensis.

 

W bursztynie, oprósz szkieletu i skóry, znajdowały się także fragmenty owadów i kawałki roślin z leśnej ściółki. Jest to pierwszy dowód na istnienie węży żyjących w lesie. Wydaje się, że ekologia węży mezozoicznych była szersza niż wcześniej sądzono.

 

Bursztyn birmański (birmit) sprzed 105-97 milionów lat, który pozyskiwany jest w Myanmarze, zawiera wiele pięknie zachowanych znalezisk z tego okresu. Służy jako ceniony surowiec do wytwarzania biżuterii. W birmicie znaleziono m. in. fragment ogona dinozaura, osę, mrówkę i pająka.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj