W Birmie znaleziono najstarszego kraba, którego wiek wynosi 99 milionów lat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Nowy gatunek, zwany Cretapsara athanata, jest podobny do współczesnych krabów brzegowych i należy do tak zwanych prawdziwych krabów - Brachyura.

Międzynarodowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Kanady znalazł najstarszego kraba całkowicie zachowanego w bursztynie w północnej Birmie. Wiek znaleziska to 99 milionów lat, należy do okresu kredowego ery mezozoicznej. Opis kraba został opublikowany w czasopiśmie naukowym Science Advances.

 

Nowy gatunek, zwany Cretapsara athanata, jest podobny do współczesnych krabów brzegowych i należy do „prawdziwych” krabów Brachyura. Pięciomilimetrowe ciało kraba zostało całkowicie zachowane. Zbadano je za pomocą tomografii mikrokomputerowej. Teraz próbka znajduje się w Muzeum Bursztynu w chińskiej prowincji Yunnan.

 

Według naukowców Cretapsara athanata mogła dostać się do żywicy, ponieważ prowadziła półwodny tryb życia. Należy zauważyć, że krab znaleziony w bursztynie zmusza nas do ponownego przemyślenia niektórych koncepcji ewolucji i przesunięcia punktu wyjścia od momentu, gdy te stworzenia po raz pierwszy pojawiły się na lądzie, tj. 25-50 milionów lat temu.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj