W Barcelonie odbyła się wielka manifestacja na rzecz niepodległości

Kategorie: 

Źródło: Twitter
Dążenia katalońskich separatystów do oddzielenia się od Hiszpanii znane są od dawna. Choć Katalonia funkcjonuje dziś jako wspólnota autonomiczna, wielu mieszkańców chce aby region uzyskał niepodległość. Szanse na to są o wiele większe niż w przypadku Szkocji, która w zeszłym roku przegrała podczas referendum niewielką ilością głosów.

 

W piątek w Barcelonie odbyła się wielka manifestacja, w której udział wzięło setki tysięcy mieszkańców tego autonomicznego regionu. Tak przynajmniej oszacowało hiszpańskie MSW, lecz według policji ludzi było o wiele więcej - nawet 1,5 miliona. Mieszkańcy postulowali odłączenie się od Hiszpanii, co z kolei bardzo denerwuje rząd w Madrycie.

 

Pod koniec września mają odbyć się wybory do parlamentu Katalonii a jak wskazują sondaże, separatyści mają wielkie szanse na zrealizowanie swojego celu. Prezydent Artur Mas uważa, że niepodległość zostanie nadana w ciągu 18 miesięcy - oczywiście jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem a jak wiadomo, nawet Unia Europejska jest temu przeciwna.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że za niepodległą Katalonią opowiadają się nawet muzułmanie. Władze Katalonii obiecały przywódcom muzułmańskim, że jeśli poprą ich dążenia do niepodległości, słynna arena La Monumental w której odbywały się kiedyś walki byków zostanie przekształcona w największy w Europie meczet. Emir Kataru zapewnił że pokrywe wszystkie koszty związane z projektem. Budowa meczetu może zakończyć się za około 5 lat.

Arena La Monumental - źródło: en.wikipedia.org

 

 

Źródła:

http://www.gatestoneinstitute.org/4581/barcelona-mega-mosque

http://www.wsj.com/articles/thousands-in-catalonia-take-part-in-pro-independence-rallies-1441973771

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Sierparatysta

Była Szkocja, teraz jest

Była Szkocja, teraz jest Katalonia. No to żeby być trendy, trzeba zacząć krzyczeć o niepodległości Silesii Smile
Swoja drogą, jakież byłoby to genialne uczucie, mieszkać na niepodległym Śląsku, patrzeć w ekran TV, widzieć wystąpienie pani premier Kopacz, Gronkiewicz-Waltz, jakiejś innej pi*** albo któregokolwiek złodzieja z Wiejskiej i pomyśleć sobie: Boże, jak oni pier*** za tą granicą Język
Bo oczywiście ludzie, którzy omyłkowo urodzili się na Ślunsku a zostali złodziejami z Wiejskiej nie mieliby prawa wstępu na nasze święte ziemie!
NIEPODLEGŁOŚĆ DLA ŚLĄSKA!
 
 

Portret użytkownika Mojeimię44

Niestety świat pogrąza się w

Niestety świat pogrąza się w coraz większym haosie. Jednak to dopiero początek. Tu już Mołdawia zaczyna robić rewolucje. Poczekajcie jeszcze 8 miesięcy wtedy porozmawiamy. Nad skutkami tego kryzysu nikt nie zapanuje przez 27 lat. Już jest conajmiej 6 wojennych frontów. Ukraina, Syria, Jemen, Afganistan, Irak, Libia. W tym roku bardzo zaostrzy sie konflikt między Indiami a Pakistanem. Niestety konflikt ten też zakończy się wojną.  Więc do global war przystąpi kolejna religia czyli hinduizm oraz coraz większe i bogatrze kraje. A to dopiero początek. Przez 27 lat ziemia będzie strasznym miejscem. 

Skomentuj