W Azji wystąpiło obrączkowe zaćmienie Słońca

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Mieszkańcy Azji mieli okazję do obserwacji ciekawego zjawiska astronomicznego - częściowego zaćmienia Słońca,zwanego obrączkowym. Było ono widziane od Arabii Saudyjskiej przez, Indie, Sri Lankę, Malezję i Indonezję. 

 

Zwykle w roku są dwa zaćmienia Słońca. Dochodzi do nich gdy Ziemia znajdzie się całkowicie lub częściowo w cieniu Księżyca. Tak się składa, że wielkość tarczy naszego ziemskiego satelity idealnie pokrywa się z wielkością tarczy słonecznej. Prowadzi to do tego, że podczas trwania zaćmienia można obserwować z Ziemi koronę słoneczną, której blask zwykle jest dla nas niewidoczny bez specjalnej aparatury astronomicznej.

 

Zjawisko, które miało miejsce wczoraj było zaćmieniem obrączkowym. Przysłonięta została zdecydowana większość Słońca. Wszędzie gdzie na drodze zjawiska niebo było bezchmurne, z pewnością zostało to zauważone bo przy apogeum zaćmienia zrobiło się zdecydowanie ciemnej.

Poprzednie zaćmienie Słońca w 2019 roku miało miejsce 2 lipca i było widoczne tylko dla mieszkańców Ameryki Południowej. Również w przyszłym roku to oni zobaczą całkowite zaćmienie Słońca. 

Wystąpi ono 14 grudnia i będzie obserwowane na południu Chile i Argentyny a także w południowo zachodniej części Afryki i na Antarktydzie. Niektórzy już teraz planują podróż w miejsce gdzie uda im się zobaczyć przyszłoroczne zaćmienie. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj