Kategorie:
Wulkan błotny Ayrantokan, znajdujący się niedaleko stolicy Azerbejdżanu wybuchł 29 marca około godziny 21:10. Erupcja trwała około siedmiu minut i towarzyszyły jej płomienie, które osiągały wysokość około 100–150 metrów nad kraterem.
Wyrzucony materiał pokrył powierzchnię do 2 hektarów wokół wulkanu, a jego grubość wynosi maksymalnie 1,2 metra. Na szczęście okolice wulkanu nie są zamieszkane. W pobliżu powstały również pęknięcia promieniowe. Obecnie eksperci Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych badają erupcję oraz jej następstwa.
Wulkan Ayrantokan jest częścią grupy błotnych wulkanów na półwyspie Apszerońskim w Azerbejdżanie. Jego pierwsza erupcja miała miejsce w październiku 1964 r., a ostatnia została zaobserwowana w 2008 r. 1 marca nastąpił wybuchł wulkanu Toraghay, który również należy do tej grupy.
Źródło: CC BY-SA 3.0/QuercusGd, CC BY 2.0/Nick Taylor, CC BY-SA 2.0/Bruno Girin
Na świecie istnieje ponad tysiąc wulkanów błotnych, z czego około 400 znajduje się w Azerbejdżanie. Największe na świecie wulkany błotne to Boyuk Khanizadagh i Turaghai. Średnica oraz wysokość Boyuk Khanizadgh wynosi odpowiednio 10 km i 700 metrów, a jego ostatni wybuch nastąpił 10 października 2001 r.
Wulkany błotne są dość powszechnym zjawiskiem geologicznym. Zazwyczaj obecność tego typu wulkanów wskazuje na istnienie w pobliżu dużych złóż ropy oraz gazu ziemnego. Lawa, błoto oraz inne substancje, które pochodzą z wnętrza wulkanu są często wykorzystywane jako surowce dla przemysłu chemicznego i budowlanego, a także farmakologii.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Komentarze
Skomentuj