W Azerbejdżanie widziano mglistą glorię

Kategorie: 

Źródło: twitter

W regionie Guba w Azerbejdżanie, 10 stycznia 2016 roku można było oglądać niezwykłe zjawisko optyczne zwane glorią. Według fotografa taki widok daje się uchwycić na wysokości 2200 metrów nad poziomem morza.

 

Właściwie jest to bardzo nietypowa gloria. Zwykle jest to zjawisko optyczne polegające na wystąpieniu pierścieni wokół cienia obserwatora i jest widoczne na tle chmur lub mgły. Gloria pojawia się poprzez dyfrakcję światła w małych kroplach wody zawieszonej w powietrzu.

 

Aby można było to zobaczyć, obserwator powinien znajdować się w powietrzu lub na wzgórzu, a źródło światła powinno się znajdować za nim. Gloria to zjawisko, które najczęściej można zobaczyć z pokładu samolotu, ale również podczas górskich wędrówek.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj