W Azerbejdżanie drapieżne meduzy wyjadły populację szprota

Kategorie: 

http://mir24.tv

W Azerbejdżanie zniknęły z półek świeże szproty, donosi MIR 24 TV. Koszt wędzonej ryby w Baku wzrósł dwukrotnie. Biolodzy twierdzą że winowajcami są drapieżne meduzy.

 

Rybak Jumshud Mammadov wrócił z porannego połowu. Dziś w sieci złapał tylko duże karpie. Połów niby bogaty, ale nie dla wielbicieli innych gatunków. Wielu kupujących interesują świeże szproty, a zamiast tych, sprzedaje się jedynie wędzone.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy zaczęło brakować świeżych szprotów. I nawet jeśli złowi się w sieci, można policzyć je na palcach”- powiedział rybak.

Ze względu na niedobór świeżych ryb wzrosła cena tych wędzonych. Jeśli wcześniej kosztowały one dwa dolary za kilogram, obecnie około pięciu.

„Dziś rano przyszedłem na targ w nadziei, że znajdę świeże szproty, ale niestety. Oferują bardzo różne ryby, ale nie maja one tyle witamin i minerałów, co szproty. Bardzo ciekawe, gdzie się podział szprot?!" – pyta Nadir Gashimov, mieszkaniec Baku.

Rybacy mówią, że szprot odpłynął gdzie indziej. Ale w rzeczywistości pożerają go drapieżne meduzy - Mnemiopsis. Przyczepiają się one do dna statków i przypływają od Wołgi do Morza Kaspijskiego. Zazwyczaj tych meduz jest mało. Dotychczas ich populacja nie miała wpływu na ilości szprota, ale w tym roku pojawiło się wyjątkowo dużo Mnemiopsis. Są one niebezpieczne również dla ludzi. Zjeść nie zjedzą, ale mogą oparzyć.


Teraz oczywiście nie jest sezon na plażowanie, ale ekolodzy i przyrodnicy uważają, że walkę z meduzami powinno zacząć się już teraz. Będą one niszczone ultradźwiękami. Metoda ta na pewno nie zaszkodzi rybom. Populacja szprota w tym regionie ma być odtworzona w przeciągu roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

"Ze względu na niedobór

"Ze względu na niedobór świeżych ryb wzrosła cena tych wędzonych"
 
Widocznie meduzy wędzonych nie jedzą
 
"Oferują bardzo różne ryby, ale nie maja one tyle witamin i minerałów, co szproty"
 
Meduzy wiedzą co dobre.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Skomentuj