W Australii znaleziono kapsułę z gruntem z asteroidy Ryugu

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Japońska agencja kosmiczna JAXA dokonała wielkiej rzeczy. Zdołano doprowadzić do szcześliwego lądowania kapsuły z glebą zebraną przez sondę kosmiczną Hayabusa-2 na asteroidzie Ryugu. Została ona znaleziona po bezpiecznym lądowaniu na pustyni w południowej Australii.

Kapsuła została znaleziona w planowanym miejscu lądowania w wyniku poszukiwań śmigłowca. Dostarczyła ona na Ziemię próbki gleby pobrane z powierzchni asteroidy Ryugu. Jednym z najtrudniejszych zadań dla naukowców była dokładność kąta, pod jakim kapsuła uderzyłaby w Ziemię. Teraz kapsuła zostanie umieszczona w tak zwanym „czystym pomieszczeniu” w celu analizy gazów w kapsule i wykluczenia przedostawania się gazów pochodzenia lądowego.

W sobotę kapsuła została pomyślnie oddzielona od sondy Hayabusa-2 na wysokości 223 tysiące kilometrów od Ziemi i zaczęła opadać na powierzchnię planety. Sama sonda w odległości 210 tysięcy kilometrów od Ziemi zmieniła trajektorię i skierowała się na kolejną misję - obserwację asteroidy 1998KY26. Asteroida o średnicy 30 metrów krąży między orbitami Ziemi i Marsa i ma podobny skład do Ryugi. W przeciwieństwie do misji do Ryugu, nie ma planów lądowania pojazdów na jej powierzchni. Hayabusa-2 będzie monitorować tylko swoją powierzchnię.

 

Sonda kosmiczna Hayabusa-2 z powodzeniem wylądowała dwukrotnie na powierzchni asteroidy, aby pobrać próbki gleby i pyłu. Używając urządzenia wybuchowego, sondzie udało się „wystrzelić” pocisk w powierzchnię asteroidy Ryugu i stworzyć pierwszy na świecie sztuczny krater na powierzchni asteroidy. Umożliwiło to pobranie pyłu i ziemi głębiej niż powierzchnia ciała kosmicznego. 

 

Naukowcy uważają, że to właśnie próbki skał pozyskane z wnętrza asteroidy, które w większym stopniu zachowują właściwości materii z czasów powstania Układu Słonecznego, pozwolą ludzkości zbliżyć się do rozwiązania problemu formowania się Układu Słonecznego i pojawienia się życia. Naukowcy odkryli również, że Ryugu zawiera minerały zawierające wodę z elementami tlenu i wodoru, co było wydarzeniem w historii eksploracji kosmosu przez człowieka.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Szczerze wątpię aby fragmenty

Szczerze wątpię aby fragmenty jakiejś asteroidy mogły "powiedzieć" cokolwiek o początkach pra życia , bo w końcu "pojawia" się ono jedynie na zdolnych do jego podtrzymania planetach. A biorąc pod uwagę wyjątkowo duży problem z określeniem czasu uformowania się jakiejś skalnej próbki , niesposób określić czy pobrany fragment kosmicznej skały powstał miliardy lat temu czy zaledwie "przedwczoraj". Podsumowując wydano pieniążki na coś co nie przyniesie żadnej korzyści nikomu , no może poza entuzjastami ,którzy będą to teraz badać tygodniami..

Skomentuj