W Australii widziano wilki tasmańskie uważane za wymarłe od 80 lat

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Australijski rząd opublikował raport stwierdzający, że wilk tasmański, którego uznano za wymarłego już w 1936 roku, był widziany kilka razy w ciągu ostatnich siedmiu lat.

 

Jeden ze świadków twierdzi, że spotkał wilka tasmańskiego w obrębie góry Sleeping Beauty w australijskim stanie Tasmania. Dwaj inni świadkowie byli 100% pewni, że wilk tasmański przebiegł w poprzek ich drogi gdy jechali samochodem. Zwierzę opisywano jako dużego kota, a tak można odebrać wilka tasmańskiego zwanego też niekiedy tygrysem tasmańskim.

 

Tych obserwacji jest na tyle dużo, że można zacząć spekulować na temat poprawności założenia, że wilki tasmańskie rzeczywiście wyginęły. Wcześniej uznano, że ten gatunek torbaczy wymarł w 1936 roku, kiedy zmarł ostatni przedstawiciel tego gatunku, wilk tasmański o imieniu Benjamin, którzy żył w australijskim zoo.

 

Wilk tasmański z łac. Thylacinus cynocephalus to ssak z rodziny wilkoworowatych. Był to największy z drapieżnych torbaczy żyjących we współczesności. W starożytności zwierzęta te występowały na Tasmanii oraz na całym obszarze Australii i Nowej Gwinei. Ich habitat uległ drastycznemu ograniczeniu wraz z rozpoczęciem kolonizacji Australii i przybyciem psów dingo.

 

Potem wilk tasmański występował wyłącznie na Tasmanii, aż przestał być widywany zupełnie. Jednak zakładanie, że wymarł może się okazać przedwczesne. Gdyby potwierdziło się, że wilki tasmańskie gdzieś jednak przetrwały, byłby to niesamowity bonus od natury i kolejna szansa na przetrwanie tego niezwykłego gatunku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Illuminat13

18 Albowiem gniew Boży

18 Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta. 19 To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. 20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy5. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj