Kategorie:
Geolodzy odkryli prehistoryczną krainę ukrytą głęboko pod powierzchnią Australii. W miejscu tym odkryto tysiące jurajskich wulkanów, wygasłych od ponad 100 milionów lat. Znalezisko znajduje się w dorzeczu Coopera-Eromanga, w jednym z najbardziej suchych rejonów Australii.
Wulkany były aktywne około 160 do 180 milionów lat temu. Ich położenie stanowi zagadkę, ponieważ nie znajdują się one u zbiegu płyt tektonicznych, lecz w jej środkowym obszarze. Dr Simon Holford z University of Adelaide opracował wiodące na świecie techniki wykrywania tego typu wulkanów, co pozwoliło mu dokonać znaleziska na tak nietypowym terenie.
Kraina w czasach swojej świetności była otoczona potężnymi rzekami. Obecnie miejsce to znajduje się pod ogromnym masywem skalnym. Co ciekawe, ten rejon Australii jest znany ze swoich wód geotermalnych, a także z wydobycia gazu ziemnego. Mimo wielu wykopalisk i odwiertów na tym terenie, przez wiele lat nie natrafiono na zaginioną jurajską krainę.
Holford uważa, że odkrycie ma istotne zastosowania komercyjne. Wiercenie przez skały wulkaniczne jest trudniejsze i znacznie droższe niż w przypadku standardowego podłoża. Dzięki ustaleniu lokalizacji wulkanów, wydobywanie podziemnych złóż stanie się znacznie prostsze.
Niestety badacze wątpią w to, że znalezisko przyniesie wiele korzyści paleontologicznych. Szansa znalezienia skamielin jest nikła, ponieważ skały z okresu jurajskiego zawierają ich niewiele. Niemniej jednak odkrycie prehistorycznych wulkanów w nietypowym położeniu może przysporzyć okazji do badań geologicznych.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Skomentuj