W Australii odkryto nieznany krater powstały po uderzeniu asteroidy

Kategorie: 

Źródło: Resource Potentials

Kopacze złota na australijskim odludziu odkryli niedawno gigantyczny krater po sporej asteroidzie, która zderzył się z Ziemią około 100 milionów lat temu, kiedy po Ziemi wędrowały jeszcze dinozaury .

Odkryty w pobliżu miasta Ora Banda w zachodniej Australii, niedawno nazwany krater uderzeniowy Ora Banda ma średnicę około 5 kilometrów. Ta ogromna dziura została prawdopodobnie utworzona przez asteroidę o średnicy 200 metrów.

Kiedy geolodzy z australijskiej firmy wydobywającej złoto - Evolution Mining - natknęli się na kilka niezwykłych rdzeni skalnych w okolicy Ora Banda, wezwali Jasona Meyersa, głównego geofizyka, dyrektora i założyciela Resource Potentials, firmy konsultingowej i wykonawczej w dziedzinie geofizyki mieszczącej się w Perth.

Meyers zbadał próbki rdzeni pozyskane przez geologów, a także próbki skał z miejsca zdarzenia i natychmiast zauważył wyraźne oznaki upadku meteorytu. Jego zdaniem, energia uwolniona w wyniku uderzenia tego ciała niebieskiego była większa niż łączna energia jakiegokolwiek przeprowadzonego w przeszłości testu atomowego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj