W Arabii Saudyjskiej, kobiety mogą od teraz prowadzić samochody

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W dniu dzisiejszym, w ultrakonserwatywnej Arabii Saudyjskiej nastąpiła historyczna zmiana. Zgodnie z dekretem, który został wydany w zeszłym roku przez króla Salmana, od 24 czerwca wszystkie kobiety mają prawo prowadzić samochody.

 

Saudyjskie kobiety świętują sukces. Przez ostatnie dekady nie było im wolno zasiadać za kierownicą jakiegokolwiek pojazdu i musiały polegać wyłącznie na mężczyznach. Niektóre kobiety buntowały się, zamieszczając w sieci filmy lub zdjęcia, na których prowadzą samochód, tym samym łamiąc zasadę.

 

Jednak dziś nastąpiła długo oczekiwana zmiana, a w ostatnich tygodniach zaczęto wydawać kobietom pierwsze prawa jazdy. Rewolucja kulturowa w Arabii Saudyjskiej przede wszystkim ułatwi życie codzienne – kobiety będą miały większą swobodę działań, ale rząd oczekuje, że w ten sposób zmniejszy bezrobocie, które w 2017 roku wyniosło 12,8%.

Kobiety otrzymają możliwość zatrudnienia się na nowych stanowiskach, które dotychczas były dla nich niedostępne. W ostatnich miesiącach, władze Arabii Saudyjskiej po trzech dekadach zaczęły przywracać kina. Kobietom zaś pozwolono zakładać firmy bez zgody mężczyzn.

 

Królestwo Saudów wprowadza przełomowe zmiany, skupiając się przede wszystkim na wzmocnieniu gospodarki. Swego czasu ograniczono władzę tzw. policji religijnej, zaś przyszły król Muhammad ibn Salman ogłosił, że Arabia Saudyjska powróci do „umiarkowanego islamu”. W ten sposób państwo stanie się bardziej przyjazne dla turystów. Jednak nie wszystkim podobają się te zmiany – konserwatywna część społeczeństwa, przyzwyczajona do surowych zasad religijnych, otwarcie sprzeciwia się „amerykanizacji” państwa, a niektórzy grozili nawet atakami na kobiety, które zechcą prowadzić samochody.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj