W amerykańskim stanie Newada rozpoczną się testy autonomicznych ciężarówek

Kategorie: 

Źródło: Daimler
Stany Zjednoczone stawiają na pełną autonomizację. Firma Daimler otrzymała niedawno zgodę na testowanie swoich autonomicznych ciężarówek, które mogłyby samodzielnie poruszać się po autostradach od celu do celu.

 

Futurystyczne ciężarówki będą na początek testowane w Newadzie. Władze tego stanu uważają, że region ten idealnie się do tego nadaje a pojazdy poruszałyby się po długich, prostych drogach. Oczywiście teraz, czyli podczas testów, wymagany będzie kierowca który będzie tylko nadzorował sytuację i ewentualnie przejmie kontrolę nad pojazdem, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przyszłości jednak ciężarówki te mogłyby poruszać się całkiem samodzielnie.

 

Autonomiczne pojazdy już dziś potrafią w większości przypadków reagować na różne sytuacje na jezdni i wykonywać zakręty, jednak nigdy nie wiadomo kiedy technologia może zawieść. Ciężarówki wyposażone są w zaawansowane systemy, które pozwalają monitorować sytuację na jezdni, wykrywać ewentualne przeszkody, zakręty itp. Z przodu znajdują się również trzy kamery a każda z nich ma swój określony zasięg widzenia - jedna z nich widzi co się dzieje do 70 metrów od pojazdu lecz pod dużym kątem, inna natomiast posiada zasięg do 250 metrów ale jej kąt widzenia jest mniejszy.

Właśnie dzięki tym testom uda się na tyle usprawnić nową technologię, aby była ona w stanie samodzielnie poruszać się po Stanach Zjednoczonych. Nie nastąpi to zbyt szybko - Daimler przewiduje iż może do tego dojść za około 10 lat. Jednak ciężarówki te, jeśli mają poruszać się autonomicznie, muszą być na tyle dopracowane aby nie zagrażały przechodniom i innym pojazdom.

 

 

Źródło: http://www.freightlinerinspiration.com/

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Takitam

A kierowcy na złom. Ludzie

A kierowcy na złom. Ludzie stają się coraz mniej potrzebni. A jak taki wóz zabije kogoś na drodze to nie będzie winnych, nie bardzo w to wierzę że wszystkie opcje sytuacji na drodze cyborg komputer "obejmie", a co jak procesor nawali ?.  Nawet najbardziej doświadczony wieloletni kierowca spotyka się na drodze z sytuacjami, które by mu nawet do glowy nie przyszły. A swoją drogą czego to ludzie nie wykombinują żeby parę srebrników na pensjach zaoszczędzić...

Portret użytkownika RORO

Rewelacja samoczynna

Rewelacja samoczynna ciężarówka dostarczy towar do samoczynnego magazynu rozładują towar samoczynne maszyny no i oczywiście zeżrą ten towar samoczynne roboty które samoczynnie zapłaca za towar i prześlą kase na konto gdzie samoczyny bank zapłaci samoczynnym robotom za prace na polu rewelacja a gdzie tu miejsce dla tych paskudnych ludzi

Portret użytkownika Medium

bogdan4957 napisał: Będzie

bogdan4957 wrote:

Będzie poruszał się samodzielnie,bez kierowcy.
Skoro bez kierowcy, to chyba lepszym określeniem byłaby automatyzacja lub wręcz robotyzacja, a nie jakaś autonomizacja.
 
Dla mnie to jednak bezsens, żaden postęp. Gdyby toto nie wymagało dróg, wtedy rozumiem - postęp, ale gdy muszą być drogi i to - sądząc po rozmiarach - solidne, to gdzie sens, gdzie logika? W kolejnych wydatkach na projekty?
 

Strony

Skomentuj