W Amazonii posadzone zostanie 73 miliony drzew. To największe zalesianie w historii!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amazońskie lasy deszczowe są stopniowo wyniszczane od lat 70. XX wieku. Obecnie ludzie starają się rekompensować wykonane straty i właśnie w tym celu powstał ogromny projekt, który zakłada zasadzenie 73 milionów drzew w Puszczy Amazońskiej.

 

 

Projekt pod kierownictwem Conservation International, niedochodowej organizacji zajmującej się ochroną ziemskiej bioróżnorodności, ma być największym na świecie przedsięwzięciem w ramach zalesiania lasów tropikalnych. W sumie do 2023 roku w brazylijskiej Amazonii zostanie posadzonych 73 milionów drzew.

Gigantyczna akcja ma pomóc Brazylii w przyczynieniu się do zobowiązania z 2015 roku. Umowa Paryska zakłada, że do 2030 roku 12 milionów hektarów Ziemi zostanie ponownie zalesionych.

„To niesamowicie śmiały projekt” – oświadczył M. Sanjayan, szef Conservation International – „Los Amazonii zależy od tego, czy nam się powiedzie. Ma to ogromny wpływ na 25 milionów mieszkańców tego regionu, niezliczone gatunki zwierząt, a także klimat naszej planety”.

Powszechnie wiadomo, że Amazonia jest wyniszczana z powodu nadmiernej eksploatacji jej zasobów naturalnych. Niegdyś las pokrywał ponad 4 miliony kilometrów kwadratowych, a około 20 % z tego zostało wykarczowane od lat 70. XX wieku. Tymczasem lasy deszczowe Amazonii stanowią dom dla co najmniej 10 % światowej różnorodności biologicznej.  

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika pleki

Na bezrybiu i rak ryba.

Na bezrybiu i rak ryba.
73 miliony drzew pokryje obszar 300 km2. Od 1970 roku wycięto 800 tys. km2 lasów, oznacza to 0,0375% wylesionego terenu. Do 2030 roku masoni w Paryżu ustalili zalesienie 120 tys km2, pewnie do tego czasu wytną 2 razy tyle. Gratulacje.

Skomentuj