W Amazonii odkryto nowy gatunek małpy

Kategorie: 

Źródło: Stephen Nash, Wikimedia Commons

Ekolodzy odkryli zupełnie nowy gatunek marmozety żyjący w odległych obszarach Amazonii. Małpa otrzymała nazwę mico munduruku i wyróżnia się spośród innych amazońskich marmozet swoim białym ogonem.

Rodrigo Costa-Araújo z National Institute of Amazonian Research w Brazylii po raz pierwszy natknął się na nowy gatunek przez przypadek. Trzy małpy siedziały w koronach drzew w pobliżu rzek Tapajós i Jamanxim, w południowo-wschodniej części Amazonii. Zwierzęta zwróciły uwagę swoim nietypowym ubarwieniem.

 

Aby dowiedzieć się więcej o małpach, Costa-Araújo wraz z zespołem zorganizowali 10 wypraw do kluczowych obszarów południowej Amazonii w latach 2015-2018. Naukowcom udało się znaleźć pięć okazów do dokładniejszego zbadania na podstawie pozwolenia wydanego przez Chico Mendes Institute for Biodiversity Institute – oddziału brazylijskiego Ministerstwa Środowiska.

 

Oznaczenia i pigmentacja marmozetów były pierwszymi cechami odróżniającymi je od innych w swoim rodzaju. Oprócz białego ogona, osobniki miały beżowo-żółtawe plecy, białe łapy, stopy oraz przedramiona z beżowo-żółtawą łatą na łokciu. Badania DNA wykazały, że genom jest mocno związany z innymi marmozetami amazońskimi, jednak jest na tyle unikatowy, że pozwala na określenie nowego gatunku.

Obserwacje marmozet sugerują, że mico munduruku zamieszkuje obszar około 55 tys. kilometrów kwadratowych. Niestety jest to również obszar, w którym występuje znaczna degradacja środowiska będąca wynikiem nielegalnego pozyskiwania drewna i rozwoju rolnictwa. Plany budowy czterech nowych elektrowni wodnych stanowią kolejne zagrożenie dla nowo odkrytego gatunku.

 

Autorzy badania twierdzą, że dalsze badania są pilnie potrzebne, aby móc określić zasięg mico munduruku, wielkość i gęstość populacji, a tym samym ustalić plan ochrony gatunku, a także sposoby łagodzenia zagrożeń środowiskowych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj