W Albanii odkryto gigantyczne złoże wodoru

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Wśród naukowych rewelacji ostatnich lat, odkrycie w Albanii gigantycznego złoża naturalnego wodoru należy do tych, które mogą zrewolucjonizować nasze podejście do energii odnawialnej Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym ekspertów z Uniwersytetu Grenoble-Alpes we Francji, ujawniły niezwykle obfite źródło wodoru w głębinach kopalni chromitu Bulqizë, zlokalizowanej na głębokości niemal kilometra pod ziemią.

 

 

Zjawisko to, określane przez odkrywców jako "jacuzzi" z powodu bąbelkowania niemal czystego wodoru (84% objętości), nie tylko dostarcza fascynujących wizualnych doświadczeń, ale również otwiera nowe perspektywy dla eksploracji naturalnego wodoru jako źródła energii.

 

Stwierdzono, że wydobywający się gaz to przede wszystkim wodór, z domieszką metanu i niewielkiej ilości azotu, płynący z szybkością 11 ton rocznie - prawie o rząd wielkości większej niż jakiekolwiek inne znane dotąd przepływy jednopunktowe wodoru na powierzchni Ziemi.

 

Choć odkryte złoże wodoru w Bulqizë nie jest olbrzymie w skali globalnej produkcji wodoru przez przemysł petrochemiczny (100 milionów ton rocznie), to jednak jego znaczenie może być kluczowe dla przyszłości energetyki. Naukowcy z Uniwersytetu Grenoble-Alpes sugerują, że odkrycie to kładzie podwaliny pod nowe modele eksploracji naturalnego wodoru.

 

Zwracają uwagę na to, że masywy ofiolitowe - skały płaszcza ziemskiego z obrośniętej na kontynenty skorupy oceanicznej - mogą być potencjalnymi gospodarzami dla takich wysokiej jakości zasobów wodorowych.

 

Eric Gaucher, niezależny geochemik skoncentrowany na naturalnym wodorze, podkreśla, że może to być jedna z największych objętości naturalnego wodoru, jakie kiedykolwiek zmierzono. Dodaje to wagi do koncepcji, że pod ziemią może być magazynowane znacznie więcej wodoru, co sugeruje potrzebę dalszych badań w głębszych warstwach Ziemi.

 

To odkrycie nie tylko pokazuje możliwości, jakie niesie za sobą naturalny wodór jako źródło czystej energii, ale również podkreśla znaczenie badań geologicznych i eksploracji naturalnych zasobów. W kontekście globalnych wysiłków na rzecz przejścia na zieloną energię, odkrycie takie jak to w Albanii może okazać się przełomowe, otwierając nowe drzwi dla zrównoważonego rozwoju i energetyki przyszłości.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Jak odnawialny skoro kopalny

Jak odnawialny skoro kopalny ?  To znaczy ,że wydobycie gazu, ropy i węgla też jest odnawialne bo są to kopaliny.

Zajechali się tym artykułem - wodór kopalny jest odnawialny a ropa i gaz nie wg. obecnego przekazu.

Ale ściema

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika wiktor wektor

Wodór to pierwiastek który

Wodór to pierwiastek który powstaje w głębi ziemi przez termolizę wody dlatego jest to zasób odnawialny bo tak powstający wodór wciąż się przesącza przez skały na powierzchnię ziemi. A kopalne węglowodory to złożone cząsteczki, które powstały z materialu biologicznego który się już nie donowi. Teraz wszystko jasne dziadku ?

Skomentuj