W akceleratorze RHIC stworzono krople „zupy kwarkowej”

Kategorie: 

Źródło: Javier Orjuela Koop

Uważa się, że tuż po Wielkim Wybuchu, materia występowała w stanie plazmy kwarkowo-gluonowej. Naukowcy zdołali właśnie odtworzyć ultragorące mikroskopijne krople tej „zupy kwarkowej”.

 

Międzynarodowy zespół badawczy dokonał tego, wykorzystując możliwości Relatywistycznego Zderzacza Ciężkich Jonów (RHIC), który znajduje się w Brookhaven National Laboratory w USA. Podczas serii eksperymentów, akcelerator zderzał protony i neutrony w różnych kombinacjach.

 

Naukowcy odkryli, że w starannie kontrolowanych warunkach można generować kropelki plazmy kwarkowo-gluonowej, które rozszerzają się, tworząc trzy różne wzory geometryczne. Jest to najsilniejszy jak dotąd dowód, że te maleńkie kropelki „zupy kwarkowej” zachowują się jak płyn. Dzięki tym badaniom, naukowcy są coraz bliżej ustalenia, jaka mogła być najmniejsza ilość materii wczesnego Wszechświata.

Źródło: PHENIX

Naukowcy rozpoczęli pierwsze badania w akceleratorze RHIC w 2000 roku. Zaczęto od zderzania ciężkich atomów złota, wytwarzając temperatury rzędu bilionów stopni Celsjusza. Powstała plazma kwarkowo-gluonowa zachowywała się jak płyn idealny. Jednak podobną materię odtworzono później w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Genewie i dokonano tego poprzez zderzanie samych protonów. Naukowcy byli zaskoczeni, gdyż uważano, że same protony nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości energii, aby stworzyć taki płyn.

 

W najnowszych eksperymentach w akceleratorze RHIC postanowiono sprawdzić, czy krople plazmy kwarkowo-gluonowej faktycznie zachowują się jak płyn i utrzymują swoje kształty. Detektor PHENIX potwierdził, że podczas kolizji deuteru powstawały krótkotrwałe elipsy, atomy helu-3 tworzyły trójkąty, natomiast protony eksplodowały w kształcie koła. Wyniki tych testów pomogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób pierwotna plazma kwarkowo-gluonowa ochłodziła się w ciągu milisekund, dając początek pierwszym istniejącym atomom.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Qki

Najmniejsza czastka budujaca

Najmniejsza czastka budujaca wszechswiat zostala juz odkryta, z tym ze jeszcze trzeba ja potwierdzic badaniami i wynosci 0,00036 x 10 do potegi -13. Jesli uda im sie wygenerowac tak mala czasteczke, dojdzie do tego, ze beda w stanie tworzyc tunele czasoprzestrzenne i to jest ich prawdziwy cel. Co bedzie pozniej i jak to wykorzystaja, przekonamy sie juz niebawem. Jak na razie najmniejsza czasteczka jaka udalo im sie odkryc ma rozmiary 0.84087(39) x 10 do potegi -13.

Portret użytkownika Kwazar

To na prawdę nic osobistgo (

To na prawdę nic osobistgo ( bo to fajnie tak gonić króliczka i odkrywać ciągle coś a i tak nie zbliżyć się na nanometr do zlapania króliczka czyli do problemu Problem jest o wiele za duży zeby człowiek go zrozumiał) Nie lepiej zastanowić sie nad całkowitą zmianą podejścia i wzorem ruskich korzystać z całkiem nowych zasad fizyki ? Jestem pewien że aby z nich korzystać nie trzeba gotować żednej ZUPY ani gonić króliczka.Wystarczy zmiana podyktowana zrozumieniem że proste rozwiązania są tuż obok nas.Powiedziałbym że ruscy to zrozumieli poprzez niemieckich naukowców. Niegdysiejszych Niemców Hitlera, których dzisiaj już nie ma ( za to mamy Merklel i dżżennderrr)  

Portret użytkownika Max 1983

Nie wiem która wizja Boga

Nie wiem która wizja Boga jest bliższa prawdy i kto z was prawi frazesy ,ale wiem że obie wersje powodują że mi wisi czy ten Bóg jest czy go nie ma, bo i tak guzik z tego mam i mieć będe.

Jego istnienie jest dla mnie tak samo istotne jak istnienie jakieś cudownie pięknej laski na drugim końcu świata.Fajnie że ładna dupka gdzies sobie chodzi, ale jeśli jej nawet na oczy nie zobaczę to wzasadzie ch.j mi z tego;:)

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika H2SO4

Bóg zapewne weźmie sobie do

Bóg zapewne weźmie sobie do serca twoje celne uwagi i postara ci się jakoś przypodobać, bo to dla Niego niepowetowana strata. Może nie wiedział, że po ziemi chodzi taki mądry i wyjątkowy gośc, który nic z tego nie ma. A przecież powinien.

Portret użytkownika Max 1983

No mam nadzieję że tak się

No mam nadzieję że tak się stanie i mnie zauważy i usłyszy moją krytykę.Szkoda by mi go było gdyby całą wieczność musiał oglądać i słuchać nawiedzonych typków klepiących ciągle te same regułki, na dodatek w miejscach które czesto powinny się bardziej kojarzyć ze zbrodniami i skurw....m niż miejscem kontaktu z Bogiem.Przykro by mi było że istniał by w przeświadczeniu że stworzył same bezmózgie istoty, które nawet jak zdychają na raka to mu dziękują jaki on dobry.Jeszcze by depresjj dostał od tego ,a tak usłyszy kogoś kto ma odwage zadawać pytania a nawet krytykowac ,choć jestem tylko małym robaczkiem jakich miliardy.Tak więc Bóg może na mnie liczyć...na ciebie chyba mniej prawda??Baranku boży

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Strony

Skomentuj