W Afryce znaleziono nowy gatunek naczelnych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Międzynarodowy zespół biologów, pracujący w Angoli, opisał nowy gatunek naczelnych rodziny galagowatych. Nieznaną wcześniej małpiatkę nazwano Galagoides kumbirensis.

Stworzenie jest szaro-brązowe, nogi i brzuch mają kolor kremowo żółty. Wokół oczu zwierzęcia znajdują się ciemne cienie. Małe zwierzęta, jak przystało na galagowate, funkcjonuje głównie w nocy i rzadko pokazuje się ludziom. 

 

Odkryty w Angoli gatunek, okazał się największym wśród najbliższych krewnych galagowatych. U dorosłych osobników długość ciała wynosi od 17-20 cm, oraz 17-24 cm jeśli liczyć z ich puszystymi ogonami.  Galagoides kumbirensis w środowisku naturalnym żyje w Afryce subsaharyjskiej. A nowy gatunek odkryto w północno-zachodniej Angoli w tropikalnych lasach Kumbira. To jemu zawdzięcza swoją specyficzną nazwę.

Galago to stworzenia spokrewnione z lemurami, ale w przeciwieństwie do tych ostatnich nie mieszkają na Madagaskarze. Obecnie rodzina galagowatych obejmuje 19 gatunków, żyjących na otwartej przestrzeni. Pół wieku temu, znano tylko 6, ale naukowcy dostać się do wcześniej niedostępnych miejsc i liczba znanych gatunków tych naczelnych powoli rośnie. 

 

Oczywiście liczba tych zwierząt żyjących w naturalnym habitacie jest zagrożona przez ekspansję człowieka. Niemniej, jednak pozostaje mieć nadzieje, że rodzina galagowatych zostanie poznana jako całość zanim cześć z gatunków znajdzie się w niebezpieczeństwie wyginięcia jak wiele innych naczelnych w Afryce.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika scforck

Stworzenie jest szaro-brązowe

Stworzenie jest szaro-brązowe, nogi i brzuch mają kolor kremowo żółty. Wokół oczu zwierzęcia znajdują się ciemne cienie. Małe zwierzęta, jak przystało na galagowate, funkcjonuje głównie w nocy i rzadko pokazuje się ludziom. Ani chybi Homo Yarecktus

Skomentuj