W Afryce odnaleziono duże złoża cennego gazu - helu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W Tanzanii, w rejonie znanym jako Wielkie Rowy Afrykańskie, odkryto duże złoża cennego gazu - helu. Może to mieć kolosalne znaczenie, ponieważ hel stanowi tylko około 0,0005% składu ziemskiej atmosfery i często ucieka w przestrzeń kosmiczną. Jest za to potrzebny do rozwoju technologii kosmicznej.

Zwykle hel wykorzystuje się do chłodzenia statków kosmicznych. Często znajduje też zastosowanie w astronomii, na przykład przy produkcji niektórych rodzajów teleskopów.

 

Hel znajduje też zastosowanie w medycynie, na przykład przy produkcji urządzeń do wykonywania rezonansu magnetycznego. Odkrycie tanzańskich złóż jest uważane, za bardzo ważne, ponieważ zapewni przetrwanie wielu branżom.

 

Niewiele osób wie, że dużym producentem helu jest Polska. Pozyskuje się go z gazu ziemnego. W przeciwieństwie do reszty Europy gdzie hel występuje w ilościach śladowych, u nas można go znaleźć nawet w 3% wydobywanego u nas gazu ziemnego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Niezwykle bogaty w hel jest

Niezwykle bogaty w hel jest Księżyc. Zastanawiam się w jaki sposób on sięutrzymuje w złożach, bez atmosfery? Dyfuzja helu spowodowałaby jego utratę w 100%. To, że jeszcze ten gaz występuje w księżycowych złożach i nie uleciał w kosmos oznacza tylko, że...

1.KSIĘŻYC MA ATMOSFERĘ!!

2. NIE MA MILIARDÓW LAT, BO BY GO JUŻ DAWNO NIE BYŁO!!

Portret użytkownika Taki

POLSKA ma tyle zasobow

POLSKA ma tyle zasobow Naturalnych ze Moglaby by byc jak Norwegia,TYLKO mamy Tak Durny Rzad ze tego nie widzi albo co gorsze nie chce widziec.Nalezaloby rozwiazac WSZYSTKIE partie polityczne i wprowadzic tzw.Archekracje. Wtedy bedziemy panami Samych Siebie.

Strony

Skomentuj