W Afryce może pojawić się wkrótce nowy ocean

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Afryka, kontynent, który obecnie jest domem dla ponad miliarda ludzi, może w przyszłości ulec diametralnej przemianie. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, badając ryft wschodnioafrykański odkryty w 2005 roku na pustyniach Etiopii, przewidują powstanie nowego oceanu, który podzieli Afrykę na dwie części.

 

Ryft wschodnioafrykański, którego długość wynosi ponad 56 km, to unikatowe miejsce, gdzie można badać, jak uskok kontynentalny przekształca się w uskok oceaniczny. Doktorant Christopher Moore z Uniwersytetu w Leeds wyjaśnia: „To jedyne miejsce na Ziemi, gdzie można zbadać, w jaki sposób uskok kontynentalny staje się uskokiem oceanicznym”.

 

Przesunięcia tektoniczne, które są obserwowane w ryfcie wschodnioafrykańskim, mają swoje odpowiedniki w historii Ziemi. Takie zjawiska wystąpiły podczas formowania się Morza Czerwonego między Afryką a Półwyspem Arabskim oraz Zatoką Adeńską między Afryką Wschodnią a Azją Zachodnią. Procesy te są kluczowe dla zrozumienia, jak kontynenty kształtują się i ewoluują na przestrzeni milionów lat.

Warto jednak podkreślić, że powstanie nowego oceanu w Afryce nie jest zjawiskiem, które nastąpi w najbliższych latach, czy nawet stuleciach. Eksperci szacują, że będzie to proces trwający miliony lat. Przemiany tektoniczne zachodzące na naszej planecie są niezwykle powolne, ale nieuchronne. Studiowanie tych procesów pozwala naukowcom lepiej zrozumieć, jak powstała Ziemia i jak jej powierzchnia ewoluuje z biegiem czasu.

 

Dopiero przyszłe pokolenia będą świadkami tak niezwykłego zjawiska, jakim będzie narodziny nowego oceanu w Afryce. Dzięki odkryciom naukowców z Uniwersytetu w Leeds, mamy jednak możliwość już dziś zajrzeć w przyszłość naszej planety i zrozumieć, jak powstają i ewoluują kontynenty oraz oceany.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklide⁣s

Ziemia rośnie i dlatego

Ziemia rośnie i dlatego Afrykę rozrywa. Nie da się tego wytłumaczyć teorią dryfu płyt kontynentalnych, bo zwyczajnie przeczy to fizyce. Nadmuchaj sobie balon, przylep do niego cienkie kawałki plasteliny (kontynenty) i czekaj aż zaczną "dryfować" rozpadając się samoistnie na mniejsze kawałki... Ale dmuchnij w ten balon, a wszystko stanie się jasne.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Naprawdę uważasz że

Nie trzeba by się domyślać intencji gdyby tytuł nie prowadził na manowce. Ja poprostu moim "oburzonym" pytaniem chciałem zwrócić uwagę na dość istotny problem współczesnych "dziennikarzy", którzy przyciągają czytelnika do byle czego chwytliwym tytułem w tym przypadku mającym go zaniepokoić. Bo rzetelne przedstawienie sprawy poprzedzałby tytuł w rodzaju: Za kilka milionów lat... stanie się to i to, a "wkrótce" to tuż-tuż, niebawem, za trzy zdrowaśki. 

Portret użytkownika Miluaz

Wody jest obecnie ok 71%

Wody jest obecnie ok 71% czyli zdecydowanie za dużo. Żeby osiągnąć poziom zbliżony do ideału woda musi opaść do poziomu 60%. Kontynenty od zawsze były, są i będą w tym samym niezmiennym miejscu. Dno oceanu można porównać do zmarszczek na czole. Rozciągają się i kurczą, ale ich położenie względem głowy się nie zmienia. Kulistość ziemi też jest bardzo wątpliwa.

Miłej niedzieli życzę.

Portret użytkownika axell69

"Dzięki odkryciom naukowców z

"Dzięki odkryciom naukowców z Uniwersytetu w Leeds, mamy jednak możliwość już dziś zajrzeć w przyszłość naszej planety i zrozumieć, jak powstają i ewoluują kontynenty oraz oceany."

W przeszłośc nie nauczyli się  paczać  jeszcze  więc   zaglądają  w przyszłość  - normalnie cuda  nie  z tej ziemi   , kosmiczne jaja ,  opowieści jak w kościele , durnemu  wszystko się podoba  byle do "nieba" trafić  , debile  są koniecznie  potrzebni ale   niekoniecznie rozumiejący , teorii nigdy  dość  bo to powduje postęp (podstęp) , siła  inwazji na  korę  powoduje chęć poznawczą narodu w kierunku wstecznym , trzy kroki do tyłu to ambicja  dzisiejszych  poszukiwaczy  ale ani jeden w przód  to ambicjyjny projekt  Kościoła  katolickiego w Polsce , ogłupiać ludzkość  to punkt numer  dwa  bo numer jedne  grzmi " i tak są durni"  oraz  z serii  - nic dodać nic ująć -   wszystko jest pod  dobrą kontrolą , to czego  urzędnicy nie  będą w stanie  zrobi    ksiądz  

A tak na przykładzie Księdza  vs   Chiny , gdzie podobno obowiązuje system  punktacji  (tak  piszą niektórzy debile)  to co było pierwsze  , system punkatacji przydatności  społecznej w Chinach  czy ksiądz  po kolędzie   z notesikiem ??

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj