W Afryce jest zbyt gorąco na malarię

Kategorie: 

Komary z gatunku Anopheles roznoszące malarię - źródło: wikipedia.org

Malaria to jedna z najczęstszych chorób tropikalnych. Co roku zapada na nią na całym świecie od 350 do 450 milionów ludzi, z czego około miliona umiera. Do tej pory uważano, że globalne ocieplenie może tylko pogorszyć ten problem, ale ostatnie wyniki badań pokazują zdumiewającą poprawę w tym zakresie mimo ocieplenia.

 

Pasożyty, tak zwane zarodźce są przenoszone przez samice komara z rodzaju Anopheles. Żyją one na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Malaria szybko rozwija się tylko tam, gdzie istnieją warunki do rozmnażania i przenoszenia pasożyta malarii. Naturalną barierą są temperatury. Dlatego najlepiej choroba rozwija się w strefach równikowych i podrównikowych.  Zawsze wydawało się logiczne, że podgrzewanie planety spowoduje polepszenie warunków rozwoju komarów i w korelacji ilość zgonów wzrośnie.  Ostatnio przewidywano nawet podwójny skok ilości zachorowań w ciągu następnej dwudziestolatki.

 

Według nowych ustaleń poczynionych przez pracowników University of California w Santa Barbara. Naukowcy odkryli, że szansa pomyślnego rozwoju dorosłych komarów rzeczywiście wzrasta wraz z temperaturą.  Ale nie do 31 ˚ C, jak twierdziły poprzednie modele, tylko do 25 ˚ C.  Po przekroczeniu tej temperatury rozwój komarów zaczyna się pogarszać do tego stopnia, że w pewnym okresie czasu prawdopodobne wydaje się wycofanie choroby ze sporych obszarów. Paradoksalnie stanie się to właśnie dzięki ociepleniu klimatu.

Wystepowanie komarów z gatunku Anopheles

Jak zauważają autorzy badania, analizy danych dotyczących częstotliwości występowania malarii w różnych krajach w Afryce pokazują dokładność ich modelu. Dzięki podniesieniu średniej temperatury w niektórych regionach kontynentu, malaria zanika nawet bez poprawy w zakresie opieki zdrowotnej.

Sporozoit przemieszczający się w cytoplazmie nabłonka jelitowego - wikipedia.org

Jednakże, mieszkańcy strefy umiarkowanej, rzadko mogą zobaczyć średnie temperatury powyżej 28 ˚ C, dlatego o bardzo prawdopodobne wydaje się przeniesieniu najbardziej aktywnych ognisk malarii w Afryce, z obszarów gdzie jest zbyt gorąco  w chłodniejszych częściach świata. Badanie opublikowane w czasopiśmie Ecology Letters .

 

 

 

Źródło: NewScientist

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ja

to teraz już "wiemy" dlaczego

to teraz już "wiemy" dlaczego tak usilnie elity walczą z ociepleniem klimatu i staraja sie schłodzić naszą planetę za pomoca smug chemicznych, chcą byśmy byli chorzy, jedni juz zapadli na chorobę ale psychiczną poprzez która neguje wszelkie działania prowadzące do zmniejszenia naszej populacji... hmm a co z bronia biologiczną która miała byc zastosowana przey użyciu komarów/komarzyc tych odpowiednio zmodyfikownych... ponoć pierwsza gorączka krwotoczna była zarejestrowana w Niemczech w 1944 nie w afryce - fakt czy dezinformacja???

Portret użytkownika syzyf

witam wszystkich w ten piekny

witam wszystkich w ten piekny , niedzielny poranek! no to w afryce moga sie cieszyc chociaz z tego powodu! ,calkowicie nie na temat!- 5 dni temu,mniej wiecej o tej porze-godzina 11(wedlug wczorajszego jeszcze czasu) bylo u mnie na termometrze za oknem 26 stopni C-.,dzisiaj jest 0 stopni C(w nocy bylo -5!). w "tubylczej" telewizorni pogodynka serwuje temperatury z calego swiata przy okazji reklamujac tanie przeloty do dubaju czy tel-awiw gdzie grzeje przyjemnie,albo w alpy gdzie juz mozna na nartach pojezdzic,ostrzega przed huraganami na innym kontynencie.... ach ta globalizacja!...,na szklanym ekranie obserwujemy,dyskutujemy o wydarzeniach, zmianach -z calego swiata -monitor,szklany zaczarowany ekran...widzimy wszystko i wszedzie...,jakie to wazne,ekscytujace.... ,a wokolo domu?-nic sie nie stalo?!....

Portret użytkownika ja

a co byś zrobił gdyby te cuda

a co byś zrobił gdyby te cuda co dzieją się tak daleko nagle dotarły pod twoje podwórko??? hmmm... Trzeba mieć świdomość tego co się dzieje, aby nie obudzić się z ręką w nocniku, a w naszym kochanym kraju dzieją się cuda oj dzieją tylko w TVNie polsacie i TVP o tym nie wypowiadają się. Ignorancja - piękana sprawa która sprwaia że świat jest cudowny... ale mnie nie stać na nia...

Skomentuj